Niedawno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie pochwaliła się, że w chronionym przepisami UE obszarze Natura 2000 Terespol, czyli w fortach, poprawiono stan ochrony siedlisk nietoperzy. Uzyskano to poprzez zakup oraz montaż drewnianych desek, w celu stworzenia tym ssakom dogodnych miejsc do hibernacji - odrętwienia w śnie zimowym.
Nastąpiło to w ramach realizacji projektu "Działania ochronne na obszarach Natura 2000 w województwie lubelskim w roku 2024" finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
– Koszt realizacji działań związanych z realizacją zadania pod nazwą: "Poprawa stanu ochrony siedlisk nietoperzy", polegającym na wykonaniu schronień dla nietoperzy poprzez montaż drewnianych desek na obszarze Natura 2000 Terespol, w ramach realizacji projektu "Działania ochronne na obszarach Natura 2000 na terenie województwa lubelskiego w roku 2024", finansowego ze środków WFOŚiGW w Lublinie, wynosi 4200 zł – poinformował nas Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Szczególnie chronione ssaki
Z opracowania RDOŚ wynika, iż nietoperze są grupą ssaków uważaną za jedną z bardziej wrażliwych na zmiany w środowisku.
– Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), co dziesiąty gatunek nietoperza jest zagrożony wyginięciem. Wszystkie krajowe gatunki (jest ich 26) są objęte prawną ochroną gatunkową, a siedem z nich jest uznawanych za zagrożone w skali całego kontynentu – wyjaśnia Regionalna Dyrekcja. Dodaje, że nietoperze są zagrożone przede wszystkim ze względu na przekształcanie środowiska przez ludzi, głównie niszczenie ich kryjówek i kolonii rozrodczych oraz niepokojenie w zimowiskach.
Jak podaje RDOŚ, Obszar Natura 2000 Terespol PLH060053 stanowi kompleks fortyfikacji, położonych na terenie gminy Terespol. Obszar został utworzony ze względu na występujące tu kolonie nietoperzy. Położone niedaleko Terespola fortyfikacje tego obszaru są jedynymi istniejącymi zimowymi schronieniami nietoperzy w tej części regionu. RDOŚ podkreśla, iż w promieniu wielu kilometrów nie istnieją podobne obiekty, które mogłyby spełniać tak istotne miejsce hibernacji dla tych zwierząt. Ekolodzy stwierdzili, iż rokrocznie w każdym z podterespolskich fortów zimuje do kilkudziesięciu nietoperzy z różnych gatunków.
Szczególnie cenią te forty za stworzoną tam ostoję zimowisk mopków, gatunku notowanego w Czerwonej Księdze, zagrożonego wyginięciem. To właśnie ekolodzy na początku obecnego wieku zadbali, aby forty zostały objęte specjalną formą ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Na terenie wyznaczonej ostoi występują także nietoperze: mroczek późny, gacek brunatny i gacek szary.
Stan pogłowia zachowany
Kilkanaście lat temu ekspert chiropterolog dr Michał Piskorski z UMCS, zajmujący się monitorowaniem fortów, stwierdzał, że mieszkało tam około 130 mopków.
– Co roku w zimie prowadziliśmy liczenie tych zwierząt ukrywających się w szczelinach. To cenna ostoja dla natury. W fortach nietoperze mają dogodne miejsce do kojarzenia par. Dochodzi do spotkań pomiędzy obydwiema płciami mopków. Naliczyliśmy tam sto kilkadziesiąt sztuk –zauważał wówczas doktor.
Wtedy ambitny terespolski wójt, który chciał gospodarczo wykorzystać forty (w jednym była nawet pieczarkarnia) i popierał przedsiębiorców, dystansował się od ekologów i wątpił w ich obliczenia stanu nietoperzy.
– Liczebność nietoperzy na obszarze Natura 2000 szacuje się na 130-150 osobników – powiadomił nas Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Stan pogłowia tych ssaków został zatem zachowany. Ekolodzy zauważyli, iż aktualnie forty nie posiadają wystarczająco dużo miejsc umożliwiających przyczepność dla bytujących tam nietoperzy. Chociaż te obiekty zostały wybudowane jeszcze z carskiego betonu, to jednak nie pękały i nie tworzyły szczelin. Konieczne było niedawno wykonanie zadania ochronnego dla nietoperzy.
– W tym celu do ścian fortu przytwierdzono deski szalunkowe. Zamontowano je poziomo i nieco skośnie do ściany, tworząc wewnątrz szczelinę, zamkniętą z góry i boków. Dzięki temu nietoperze uzyskały dodatkowe miejsca schronienia – opisała RDOŚ.
W tak dyskretnych miejscach pary mopków będą mogły randkować, nie podglądane przez turystów.
Zespół fortów twierdzy brzeskiej to unikalny zabytek budownictwa fortecznego w skali Europy. Po budowie wielkiej twierdzy wojskowej w Brześciu nad Bugiem, następnie w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku powstał pierścień fortów w promieniu kilku kilometrów. W okolicy Terespola w skład tego zespołu zabytkowego weszło w sumie 31 obiektów. Były tam forty, dzieła międzyfortowe, baterie, wały międzyfortowe oraz drogi rokadowe. Część z nich uległa zniszczeniu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.