W Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego 7 kwietnia zostało opublikowane rozstrzygnięcie wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego. Dotyczy ono części uchwały określającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta nad Krzną i przy ul. Łomaskiej.
Prawnicy z Lublina stwierdzili, że ta bialska uchwała została "podjęta z istotnym naruszeniem zasad sporządzania planu miejscowego". Zastrzeżenia ich budziło naruszenie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu w odniesieniu do ustalenia parametru maksymalnej wysokości zabudowy.
Uwagi prawników budził nietypowy zapis o maksymalnej wysokości budynków od strony terenu nieco oddalonego od ul. Łomaskiej "nie więcej niż trzy kondygnacje nadziemne, przy czym trzecia kondygnacja wyłącznie jako poddasze użytkowe". W stosunku do terenu usług przy ul. Łomaskiej wskazano, iż tam maksymalna wysokość budynków "może wynieść do 8 m, nie więcej niż dwie kondygnacje nadziemne". Dalej na południe także na innym terenie usług maksymalna wysokość budynków od strony terenu w stronę torów też powinna sięgać do 15 m. Tak uchwalili bialscy radni, biorąc jedno wyniesienie terenu przy ul. Łomaskiej.
- Przywołane ustalenia wskazują, iż uchwałodawca w sposób nieprecyzyjny określił maksymalną wysokość zabudowy, ograniczając się do wskazania wysokości budynków jedynie od strony poszczególnych dróg, co wskazuje, iż dla pozostałych terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w oddaleniu od dróg nie określono maksymalnej wysokości – brzmiał zarzut prawników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Podkreślili, iż kwestionowane zapisy uchwały naruszają w sposób istotny zasady sporządzania planu.
Co ciekawe, pismem z 1 kwietnia wyjaśnienia w tej sprawie złożył bialski prezydent.
- Wyjaśnienia w ocenie organu nadzoru nie zasługują na uwzględnienie – brzmiało rozstrzygnięcie LUW.
Specjaliści z Lublina wykazali, że nie ma podstawy prawnej, która dawałaby możliwość liczenia wysokości zabudowy od poziomu wskazanej drogi. Wykonana analiza potwierdziła, iż nie ma konieczności warunkowania maksymalnej wysokości budynków w odniesieniu do ul. Łomaskiej.
- Ustalenia dotyczące wyznaczenia maksymalnej wysokości budynków będą obowiązywały na całym obszarze wskazanych terenów usługowych oraz spowodują, iż zawężona zostanie swoboda interpretacji określonego wskaźnika maksymalnej wysokości zabudowy - zaznaczyli w podsumowaniu prawnicy.
W tym stanie rzeczy wojewoda uznał, iż uchwała Rady Miasta Biała Podlaska z 4 marca br. narusza zasady sporządzania planu miejscowego, w związku z czym stwierdzenie jej nieważności we wskazanej części było uzasadnione.
Pewnie radni kolejny raz, jak to ostatnio było niemal co miesiąc, przystąpią do poprawiania uchwały...
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.