reklama
reklama

Pozytywnie oceniono tylko 16 projektów

Opublikowano:
Autor:

Pozytywnie oceniono tylko 16 projektów - Zdjęcie główne

Owocem budżetu obywatelskiego jest chwalona przez wielu bialczan tężnia solankowa. W tym roku kilka projektów miało stanowić kontynuację już zrealizowanych, co jednak kolidowało z umowami i planami miasta (np. rozbudowa tężni solankowej)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW tym roku bialczanie zgłosili rekordowo dużo projektów do budżetu obywatelskiego Białej Podlaskiej – aż 34. Urzędnicy skrupulatnie zbadali te pomysły i negatywnie ocenili 18.
reklama

W siódmej edycji budżetu obywatelskiego, czyli w 2022 r., do Urzędu Miasta wpłynęło 28 projektów, z których aż 24 przyjęto do głosowania. 

W ósmej edycji, czyli w 2023 r., zgłoszono najmniej w historii tej zabawy - gry w demokrację i kreowanie mniejszych inwestycji - jedynie 14 projektów, z których jeszcze 3 zostały odrzucone przez urzędników.

Obecny wysyp pomysłów inwestycyjnych jest w części zasługą dr. Andrzeja Halickiego. Ten prawnik w wielu petycjach i innych wystąpieniach, a także w polemikach zabiegał o korektę przepisów i zaciekawił bialczan możliwością uszczknięcia z budżetu Białej Podlaskiej nawet setek tysięcy złotych na indywidualne pomysły potrzebne w osiedlu, a może w całym mieście (jak np. trafiona budowa tężni solankowej). 

reklama

Kilku radnych minionej kadencji też żywo włączyło się do dyskusji i promowania budżetu obywatelskiego, podobnie jak czynił to prezydent.

W tym roku prezydent i Rada Miasta przeznaczyli na budżet obywatelski Białej Podlaskiej 2,205 mln zł (przed rokiem nawet 2,4 mln zł).

Z opublikowanej, zgodnie z harmonogramem w piątek na serwisie internetowym bialskiego UM, listy projektów i ocen wynika, iż selekcja była ostra. Urzędnicy wnikliwie wczytali się w 34 pomysły i ich opisy, a także analizowali ich zgodność z prawem, planem zagospodarowania przestrzennego miasta i własnością gruntów wskazywanych na inwestycję.

Niektóre z odrzuconych projektów były interesujące i pewnie byłyby wartościowe, gdyby nie wspomniane bariery. Kilka projektów miało stanowić kontynuację już zrealizowanych, co jednak kolidowało z umowami i planami miasta (np. rozbudowa tężni solankowej). Najwięcej pechowych propozycji zgłoszono chyba z os. Glinki, gdzie pomysłodawcy nie uwzględniali kolizji planistycznych.

reklama

Pozytywnie ocenione projekty są na razie jedynie przedstawione hasłowo, później na stronie internetowej UM będą obszernie opisane. Pewnie kilka z nich można było umieścić w dużym budżecie miasta, a nie uszczuplać szans indywidualnych pomysłodawców.

Wydawało się, że skoro niedawno wojewoda lubelski stwierdził nieważność części uchwały Rady Miasta z 27 czerwca w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie budżetu obywatelskiego, to może przynieść zburzenie tegorocznego harmonogramu.

Na szczęście to rozstrzygnięcie wojewody nie zmieniło nam niczego w przyjmowaniu projektów – powiedział nam Andrzej Kozłowski, kierownik referatu przedsiębiorczości bialskiego UM, który podpisał się pod oceną projektów. 

reklama

Prawnicy lubelscy zakwestionowali zapis w uchwale "z podaniem jak największej liczby danych" co do projektu oraz wymogu dołączenia obowiązkowej ankiety ewaluacyjnej, co przekraczało zasady tworzenia prawa lokalnego.

Dalsze prace nad budżetem obywatelskim: obecnie do 22 sierpnia mogą być składane odwołania od oceny, które do 5 września będą rozpatrywane. Publikacja list projektów zakwalifikowanych do głosowania ma nastąpić do 6 września. Głosowanie bialczan na kartach do głosowania trwać ma od 9 do 16 września, a za pośrednictwem Internetu od 9 do 20 września.

 

Pozytywnie ocenione projekty:


Droga dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła II;
Parking rowerowy przy targowisku miejskim przy al. Tysiąclecia;
Aktywne przejście na ul. Nowej;
Kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących;
Nasadzenie drzew liściastych w pobliżu skate parku i placu zabaw;
Złota rączka dla seniora;
Modernizacja placu zabaw przy SP nr 4;
Eko-Patrol;
Sport na powietrzu – tor ninja/OCR Pieńki Grzybowa;
Album o historii Orzechówka;
Całoroczny fortepian zewnętrzny u Radziwiłłów;
Zagraj z nami w zielone;
Strefa Integracji i Relaksu;
Bialski Miesiąc Godności Osób z Niepełnosprawnościami 2025;
Ciąg pieszo-jezdny na ul. Mickiewicza;
„Eko-patrol” - na ratunek zwierzętom w potrzebie. Zakup specjalistycznego pojazdu dla Straży Miejskiej do ratowania życia i zdrowia zwierząt.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama