reklama
reklama

Plenerowo o bialskopodlaskiej "Solidarności"

Opublikowano:
Autor:

Plenerowo o bialskopodlaskiej "Solidarności" - Zdjęcie główne

Na lipcowym wernisażu tej wystawy dominowały panie z biblioteki i goście, m.in. z Solidarności"

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieDo końca sierpnia przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej eksponowana jest wystawa "Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989".
reklama

Głównym jej celem jest przypomnienie dziedzictwa NSZZ "Solidarność" oraz przywrócenie pamięci o najważniejszych momentach, postaciach i wydarzeniach na terenie byłego województwa bialskopodlaskiego w latach 1980-1989.

W gablotach znalazły się unikalne druki ulotne, afisze i fotografie. Pochodzą one głównie z zasobów biblioteki oraz z materiałów udostępnionych przez osoby prywatne, w tym Andrzeja Czapskiego, pierwszego przewodniczącego "Solidarności" w Białej Podlaskiej. Były senator i b. bialski prezydent Andrzej Czapski był wcześniej jednym z gości zaproszonych do wspominania tamtych czasów. 

Zdj. Wiele miejsca na tej wystawie zajmują plakaty i ulotki z wyborów 1981 r.

Te wydarzenia są realizowane we współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Uniwersytetu w Siedlcach w ramach projektu "Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989". 

Co pewien czas z prelekcjami goszczą w bibliotece historycy z siedleckiej uczelni.

Marek Pniewski, przewodniczący oddziału NSZZ "Solidarność" w Białej PodlaskiejOd 2010 r. jestem kontynuatorem dziedzictwa "Solidarności", które u nas zapoczątkował pierwszy przewodniczący Andrzej Czapski, który też wcześniej w bibliotece uczestniczył w ciekawym spotkaniu. Cenne jest przypominanie poprzez tę wystawę ludziom o ważnych wydarzeniach. W tym roku w "Solidarności" koncentrujemy się na wspominaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego męczeństwa.

 

Teresa Dawidziuk, wiceprzewodnicząca oddziału NSZZ "Solidarność" w Białej Podlaskiej: Bardzo podoba mi się ta wystawa. Istotne jest to, że pamiętamy o tamtych czasach, a "Solidarność" trwa. Podobnie jak dawniej, tak i teraz pomagamy słabszym. Nasz związek nie tylko broni pracowników, ale także uczestniczy w wielu akcjach i zbiórkach na rzecz Ukrainy lub naszych żołnierzy na granicy. Jako niezależni nie dzielimy ludzi na lewicę i prawicę, ale rozmawiamy ze wszystkimi. Chodzi nam o wspólnotę.

(Pim)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama