reklama
reklama

Groźna bakteria New Delhi na bialskiej geriatrii

Opublikowano:
Autor:

Groźna bakteria New Delhi na bialskiej geriatrii - Zdjęcie główne

Pracownicy sekcji Nadzoru Przeciwepidemiologicznego PSSE w Białej Podlaskiej przeprowadzili kontrolę sanitarną w oddziale, podczas której dokonali szczegółowej analizy sytuacji epidemiologicznej oraz stosowania i przestrzegania procedur mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń wśród hospitalizowanych pacjentów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej wykryto oporną na antybiotyki superbakterię, która stanowi zagrożenie dla wielu starszych osób. Bialski sanepid kontroluje i ustala źródło zakażenia.
reklama

Zaalarmowała nas pani Monika, która była przerażona gwałtownie pogarszającym się stanem zdrowia krewnej.

Jest bardzo źle z naszą kuzynką przebywającą na geriatrii bialskiego szpitala. Od dwóch dni traci przytomność i ma wymioty. Trafiła pod tlen. Zagrożone jest jej życie. W nocy zeszła leżąca obok niej kobieta. Ludzie opowiadają, że wykryto wiele zakażeń. Kilka osób jest nieprzytomnych. Niektórzy z pacjentów mieli gronkowcową sepsę – żaliła się pani Monika.

Poprosiliśmy o informację o zagrożeniu epidemiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym rzecznik prasową Magdalenę Us oraz w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej Państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Białej Podlaskiej Marcina Nowika.

Dyr. PSSE Marcin Nowik poinformował nas, że w oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii WSzS wystąpiło ognisko epidemiczne wywołane przez bakterię Klebsiella pneumoniae NDM.

Jest to sytuacja epidemiologiczna, która wymaga ścisłej kontroli i monitorowania. Pracownicy sekcji Nadzoru Przeciwepidemiologicznego PSSE w Białej Podlaskiej przeprowadzili kontrolę sanitarną w oddziale, podczas której dokonali szczegółowej analizy sytuacji epidemiologicznej oraz stosowania i przestrzegania procedur mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń wśród hospitalizowanych pacjentów – wyjaśnił dyrektor. 

Zaznaczył, że obecnie pracownicy inspekcji prowadzą dochodzenie epidemiologiczne mające na celu ustalenie źródła zakażenia.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Zespołem Kontroli Zakażeń Szpitalnych działającym w szpitalu i na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną tego ogniska – podkreślił Marcin Nowik.

Magdalena Us, rzecznik prasowy szpitala, po kilku dniach krótko wyjaśniła:

W oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii są hospitalizowani pacjenci ze zdiagnozowaną sepsą gronkowcową. Są to dwa przypadki niezależne od siebie. Pacjenci są odizolowani. Przebywają pod nadzorem epidemiologicznym z zachowaniem wszelkich procedur. Nie ma przypadków rozszerzenia zakażenia. Nie ma również przypadków zgonów – zapewniła.

New Delhi z Indii
Pierwszy raz bakteria pojawiła się w 2009 roku, wykryto ją o obywatela Szwecji, który leczył się w New Delhi w Indiach. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2014 r. w jednym z poznańskich szpitali, w którym znalazł się pacjent wcześniej przebywający w Afryce.

 

Magdalena Us, rzecznik prasowy bialskiego szpitala: W oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii są hospitalizowani pacjenci ze zdiagnozowaną sepsą gronkowcową. Są to dwa przypadki niezależne od siebie. Pacjenci są odizolowani. Przebywają pod nadzorem epidemiologicznym z zachowaniem wszelkich procedur. Nie ma przypadków rozszerzenia zakażenia. Nie ma również przypadków zgonów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama