Województwo lubelskie jako pierwsze w kraju poddaje do konsultacji społecznych projekt programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, które oficjalnie otworzyła konferencja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w środę (28 lipca). Przedstawione zostały informacje na temat opracowanego i przyjętego przez Zarząd Województwa Lubelskiego projektu programu. Lubelszczyzna w przyszłej perspektywie finansowej do dyspozycji ma prawie 2,273 mld euro. Jest to o 42 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Konsultacje społeczne trwają od 28 lipca do 30 września.
CZYTAJ TAKŻE:
Województwo w ostatnich miesiącach jako lider wdrażania środków europejskich z perspektywy 2014-2020, jest również pierwszym województwem, którego mieszkańcy poznają treść założeń nowego programu regionalnego. Projekt dokumentu określa strategię wykorzystania Funduszy Europejskich w Lubelskiem na najbliższe lata. Celem programu jest wzmocnienie i efektywne wykorzystanie gospodarczych i społecznych potencjałów regionu. Chodzi o zintegrowany, zrównoważony i inteligentny rozwój województwa. W programie realizowane będzie kompleksowe wsparcie w dziedzinach dotyczących: badań naukowych i innowacji, rozwoju przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska i klimatu, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zrównoważonej mobilności miejskiej, rozwoju infrastruktury transportowej, społecznej i zdrowotnej, infrastruktury kultury i turystyki, włączenia społecznego, usług społecznych i zdrowotnych, aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.
W ramach środowego spotkania rozmawiano na temat kształtu przyszłej Polityki Spójności, założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w projekcie programu. Eksperci w czterech panelach dyskusyjnych przybliżyli tematykę związaną z planowanymi obszarami wsparcia: innowacje i transformacja gospodarcza, środowisko i transport, infrastruktura społeczna i kapitał ludzki oraz rozwój zrównoważony terytorialnie.
- Regionalny Program Operacyjny dla Lubelszczyzny to jest prawie 2 mld 273 mln zł. Jak spojrzymy na całość środków, które są dla naszego kraju to widać, że województwo lubelskie chcemy w szczególny sposób potraktować. Chcemy, żeby Lubelszczyzna szybciej się rozwijała. Jestem przekonany, że te konsultacje pozwolą na to, by te pieniądze zostały wydane we właściwy sposób - mówił wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych obecny na spotkaniu.
CZYTAJ TAKŻE:
- To kontynuacja dotychczasowych kierunków rozwoju, takich działów gospodarki jak rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy, turystyka, poprawa układu komunikacyjnego - połączenia kolejowe i drogowe. Doświadczenia pandemii sprawiają, że pewne nowe obszary w tej strategii powinny się znaleźć. Przede wszystkim to cyfryzacja, jako podstawa do wdrażania nowoczesnych technologii, zarówno w sferze wytwórczej, ale przede wszystkim usługowej, bo jest to jeden z kierunków, w których Lubelszczyzna powinna się rozwijać ponad te tradycyjne, dotychczasowe. Zbyt wiele jest takich gmin, gdzie Internet szerokopasmowy kończy się na siedzibie gminy, gdzie jest stacja bazowa. Natomiast zbyt mały jest jeszcze stopień upowszechnienia Internetu szerokopasmowego w mniejszych miejscowościach - dodawał Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.