reklama

Wierni narodowej tożsamości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wierni narodowej tożsamości - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPrzez prawie 100 lat istnienia Lasów Państwowych leśnicy, oprócz typowych zadań z zakresu gospodarki leśnej, która skupiona jest na zagospodarowaniu lasu poprzez jego odnowienie, ochronę i pozyskanie drewna, czynnie włączają się w wydarzenia, które stanowią o naszej tożsamości narodowej, a także wskazują kierunki związane z szeroko rozumianą działalnością przyrodniczą.

Warto przypomnieć, że w tle wszystkich historycznych wydarzeń XX wieku obecni byli leśnicy. Z woli politycznej zrodziły się w II Rzeczypospolitej Lasy Państwowe. Leśnicy czynnie stawali do broni na zew Ojczyzny podczas walk o odzyskanie niepodległości, dali olbrzymią daninę krwi w czasie II wojny światowej i okupacji. W czasach obecnych, przy zwiększonej popularności skierowanej na edukację leśną, we wszystkich nadleśnictwach w kraju, leśnicy czynnie włączają się i inicjują wiele akcji przyrodniczo-edukacyjno-historycznych.

 

Mijający rok w Nadleśnictwie Biała Podlaska obfitował w takie wydarzenia. Dwukrotnie w tym roku, wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną ze Sławacinka Starego, przeprowadziliśmy akcję zbiórki elektrośmieci, za które wydawaliśmy sadzonki drzew. Zebrano ok. 20 ton i rozdano ponad 2 tys. sadzonek. Cykliczne akcje #sadziMY, #sprzątamMY, którym patronuje Prezydent RP Andrzej Duda cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z kolei w ramach ogólnopolskiej akcji # łącząnasdrzewa w Pratulinie nasadziliśmy 300 lip i dębów w miejscu, w którym w 2016 roku posadziliśmy 1050 drzew na 1050 lecie Chrztu Polski. Oprócz licznie zgromadzonych gości razem z nami sadził pan Grzegorz Bierecki Senator RP z małżonką.

 

Ciekawym pomysłem, godnym naśladowania, była akcja „Sadzonka za książkę” w bibliotece gminnej w Konstantynowie, która miała zadanie pozyskanie używanych książek w ramach promocji ekologicznej. Cenną inicjatywą, z punktu widzenia nadleśnictwa, było podpisanie porozumienia pomiędzy Nadleśnictwem Biała Podlaska a Zakładem Karnym w Białej Podlaskiej, przy udziale pana Marcina Romanowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W ramach tego porozumienia osadzeni pomagają w pracach leśnych, sprzątają groby znajdujące się w lesie, zbierają śmieci.

Wszelkie uroczystości patriotyczne, związane z walką o niepodległość naszej Ojczyzny na terenie nadleśnictwa nie mogą się obejść bez udziału i asysty strzelców z Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich. Wspólnie kultywujemy pamięć o Powstaniu Styczniowym, Żołnierzach Niezłomnych, odzyskaniu niepodległości. Jest nam miło gościć dzieci i młodzież w naszej „Izbie Edukacyjnej” w nadleśnictwie, chętnie edukujemy też w terenie. Zapraszamy do współpracy.

Tomasz Bylina, Nadleśnictwo Białą Podlaska

 



 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy