Kształtowanie lasu rozpoczyna się od prac szkółkarsko-nasiennych. Z sadzonek wyhodowanych na szkółce leśnej zapełniamy miejsca po usuniętych drzewostanach wprowadzając nowe pokolenie. W szkółce Rudka na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska produkowanych jest ok. 1 miliona sadzonek rocznie.
Aby miały one jak najlepszy materiał genetyczny pozyskujemy nasiona głównych gatunków lasotwórczych tylko z dorodnych i zdrowych drzew wybranych do Gospodarczych i Wyłączonych Drzewostanów Nasiennych oraz tzw. źródeł nasion. Zbiór nasion odbywa się z drzew ściętych jak i rosnących w zależności od gatunku.
Bardzo ważnym zadaniem dla leśników są prace związane z odnowieniem i zalesieniem lasu. Wymaga to dużej wiedzy i zdolności organizacyjnej. Na powierzchniach leśnych, na których zostały wycięte drzewa sadzimy nowy las, aby nastąpiła tzw. wymiana pokoleń.
Kolejnym etapem życia drzewostanu są uprawy i młodniki. Najpierw, aby zapewnić jak najlepszy wzrost młodym sadzonkom, wykaszamy wokół nich chwasty i usuwamy niepożądane gatunki. Następnie po kilku latach usuwamy wadliwe i chore drzewa, po to aby nie przeszkadzały we wzroście tym najlepszym. Ten etap nazywamy pielęgnowaniem lasu.
Równolegle do pielęgnowania upraw i młodników staramy się je chronić przed zwierzyną płową (jeleń, sarna, łoś), dla której pędy są doskonałym pokarmem. Gdy małe drzewka zostaną ogryzione czy złamane, następuje ich deformacja i często zamierają. W związku z tym, aby pomóc wyrosnąć zdrowym sadzonkom zakładamy grodzenia (w postaci siatki) na uprawach, zabezpieczamy osłonkami czy stosujemy repelenty.
Zagrożenie lasu spowodowane jest nie tylko czynnikami przyrodniczymi (szkody od zwierzyny – zgryzanie, gradacje szkodliwych owadów, wiatrołomy, śniegołomy, podtopienia drzewostanów). Istotny jest również czynnik ludzki. Bo to właśnie człowiek, w zdecydowanej większości, przyczynia się do powstawania pożarów lasu. Ogień jest największym zagrożeniem dla stabilności drzewostanu, dla życia flory i fauny.
Finalnym etapem pracy leśnika jest pozyskanie drewna, czyli wycinka drzew. Pozyskując drewno leśnicy jakby „o krok” wyprzedzają naturę gdyż usuwają drzewa jeszcze żywe, ale bez perspektyw na dalszy prawidłowy rozwój. Ścinka drzew w lesie wymaga umiejętności i doświadczenia. Jest to bardzo niebezpieczne zajęcie.
Takie predyspozycje mają pracownicy Zakładów Usług Leśnych, z którymi nadleśnictwo ma podpisane stosowne umowy. Od momentu ścięcia drzewa mamy już do czynienia z drewnem. I tu cykl drzewa zatacza koło, gdyż w miejscu gdzie pozyskano drewno, przygotowuje się glebę pod kolejne odnowienie lasu. Dzięki temu trwałość lasów jest zachowana.
Edukacja leśna i działalność społeczna to dwa kierunki, które nabierają coraz większego znaczenia w pracy leśnika. Doskonale rozumiemy, że poprzez edukację: dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazujemy czym jest las i ochrona środowiska. Jako leśnicy czynnie włączamy się w różne inicjatywy promując nasze nadleśnictwo i Lasy Państwowe.
Wystawiamy nasze stoiska, przeprowadzamy prelekcje i pogadanki, z przyjemnością gościmy słuchaczy w naszej izbie edukacyjnej, ale także często zapraszamy wszystkich chętnych do lasu, aby na własne oczy zobaczyli jego piękno. Ściśle współpracujemy z instytucjami rządowymi i samorządowymi, służbami mundurowymi i stowarzyszeniami.
Wspólnie przeprowadzamy wiele akcji informacyjnych i promocyjnych. Poprzez swoją służbę, bo tak należy traktować pracę leśnika, jesteśmy doceniani przez lokalną społeczność i instytucje za co serdecznie dziękujemy.
Tekst: Tomasz Bylina, Nadleśnictwo Biała Podlaska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.