Lasy Państwowe w ochronie przyrody i krajobrazu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lasy Państwowe w ochronie przyrody i krajobrazu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Formy ochrony przyrody

Działalność Lasów Państwowych opiera się na kilku filarach, które są podstawą wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. W obecnej rzeczywistości nie można rozdzielać jakiejkolwiek funkcji lasu. W czasie wojen, powstań narodowych las dawał schronienie i pożywienie. Po zniszczeniach wojennych był głównie dostarczycielem materiału do odbudowy domów, fabryk, mostów.

W obecnych czasach, oprócz dostarczania gospodarce surowca drzewnego, ważne są również funkcje przyrodnicze i społeczne. Najcenniejsze fragmenty lasów w Polsce są chronione poprzez różne formy ochrony przyrody tj.: Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, Obszary Natura 2000, rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe czy pomniki przyrody.

 

 

Jakie są formy ochrony przyrody w Nadleśnictwie Biała Podlaska?

Na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska funkcjonuje Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, 3 rezerwaty przyrody: „Chmielinne” w Leśnictwie Leśna Podlaska, „Stary Las” w Leśnictwie Konstantynów oraz „Łęg Dębowy Koło Janowa Podlaskiego” w Leśnictwie Cieleśnica oraz liczne pomniki przyrody - praktycznie w każdym leśnictwie (4 głazy narzutowe, 1 stanowisko wawrzynka wilczełyko, 136 drzew pojedynczych i grup drzew).

141 pomników przyrody w naszym nadleśnictwie to prawie 1/3 wszystkich pomników w całej RDLP w Lublinie. Tylko w ostatnich 3 latach zgłosiliśmy ponad 40 drzew do uznania jako pomniki przyrody oraz zaewidencjonowaliśmy stanowiska roślin chronionych m.in. lilii złotogłów i podkolana białego.

 

Jak wygląda proces powoływania pomników przyrody?

Zgłoszeń należy dokonywać do poszczególnych urzędów gmin, w których radni opiniują nadesłane propozycje. Każdy obywatel może dokonać takiego zgłoszenia. Zdarza się, że na prywatnych posesjach rosną wiekowe drzewa, które warto otoczyć szczególną opieką. Często mają one wartości nie tylko przyrodnicze, ale historyczne czy sentymentalne.

Według przepisów to wójt gminy ma za zadanie chronić pomniki przyrody. Zdarza się jednak, że pomnik przyrody utracił swoje walory przyrodnicze tzn. został złamany, zagraża bezpieczeństwu ludziom czy budynkom, albo usechł. Wtedy również radni gminy, oczywiście po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na wniosek i w drodze uchwały, skreślają dany obiekt z ewidencji pomników przyrody.

Warto rozejrzeć się wokoło, poszukać cennych elementów przyrody i wystąpić z wnioskami
o ich usankcjonowanie i nadanie odpowiedniej formy ochrony przyrody.



Tomasz Bylina, Nadleśnictwo Biała Podlaska

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy