reklama
reklama

W gminie Terespol opozycja przejęła Radę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W gminie Terespol opozycja przejęła Radę - Zdjęcie główne

Pod koniec marca wójt Krzysztof Iwaniuk poinformował o podjęciu decyzji o budowie Klubu Malucha dla najmłodszych mieszkańców i pozyskaniu na ten cel dofinansowania. Na zdjęciu: wizualizacja Klubu Malucha

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieWybory przyniosły niespodziewane zwycięstwo w Radzie Gminy komitetowi KWW Mieszkańcy Mieszkańcom, założonemu przez opozycyjnych radnych. Jego pełnomocnik przygotowuje do sądu protest wyborczy, gdyż pomylono karty w komisji w Małaszewiczach.
reklama

Zdecydowanie po raz kolejny w wyborach na wójta zwyciężył dotychczasowy, sprawujący tę funkcję od 1992 r. Krzysztof Iwaniuk, który otrzymał aż 1625 głosów (57,58 proc.). 
Opozycyjny wobec niego radny Łukasz Dragun z KWW Mieszkańcy Mieszkańcom uzyskał poparcie 887 głosujących (31,43 proc.), a Kamil Paszkowski z KW PiS tylko 310 głosów (10,99 proc.). 
Zdaniem Łukasza Draguna, PiS mogło uniknąć tej porażki, gdy przed kilkoma miesiącami to on deklarował wolę w imieniu wspomnianej partii startować w wyborach na wójta. Kiedy wzgardzono jego ofertą, wystąpił z PiS.
Wójt Krzysztof Iwaniuk ze spokojem przyjmie kolejny sukces. Nie zachwyca się wygraną, tylko rozwiązuje problemy związane z formalnościami i kosztami dotyczącymi nowych projektów inwestycyjnych.

- Liczymy na wnioski związane z nowym programem na obszarach przygranicznych - mówi.

Mniej głosów dostali, ale wygrali

Podane przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki wskazują na to, że w wyborach do Rady Gminy komitet wójta – KWW Krzysztofa Iwaniuka - otrzymał 1137 głosów (40,36 proc.) i zdobył tylko 6 mandatów, a KWW Mieszkańcy Mieszkańcom uzyskał poparcie 1119 wyborców (39,72 proc.) i otrzymał aż osiem mandatów. 

KW PiS zyskał tylko 332 głosy (11,79 proc.) i nie ma żadnego mandatu. (6,57 proc.). Jeden mandat zdobyła ze swego niewielkiego komitetu KWW Aktywnych Obywateli Jolanta Gawryluk, która podczas ostatniej kadencji znacząco wspierała wójta. Jej komitet KWW Aktywnych Obywateli otrzymał 185 głosów (6,57 proc.). Niewielki KWW Młodzi dla Gminy pozostał bez mandatów z 44 głosami (1,56 proc.).

Bardzo zadowolony z wyników głosowania do rady Łukasz Dragun wyjaśnił, że kiedy radni z ugrupowania wójta głównie skupiali się na kampanii Krzysztofa Iwaniuka, on i jego kandydaci koncentrowali się na zyskaniu większości w radzie. Obstawili popularnymi, choć młodymi kandydatami wiele obwodów i mimo mniejszej sumy liczby głosów, to w wielu obwodach wygrali mandaty.

Więcej wolności i demokracji

Dziękując głosującym na jego komitet i na inne ugrupowania, a także gratulując sukcesu wójtowi, Łukasz Dragun zapowiedział zmiany w samorządzie.

Ta wygrana daje nam realną szansę na podejmowanie decyzji w radzie, co jest krokiem milowym dla nas wszystkich i otwiera przed nami możliwość wprowadzania zmian, o które tak długo walczyliśmy. Będziemy mieli możliwość realizowania naszego programu wyborczego w zakresie, który należy do kompetencji rady – podkreśla Łukasz Dragun. 

Dodaje, że chce, aby rada była otwarta na wszystkich mieszkańców, a szczególnie na przedstawicieli różnych grup społecznych, w tym sołtysów, którzy teraz będą mieli szansę na większe zaangażowanie w proces decyzyjny.

Dotychczas bowiem zdecydowanie panujące w radzie ugrupowanie wójta nie pozwalało na wzbogacenie programu sesji o wolne wnioski i wypowiedzi sołtysów. To mogło też wpłynąć na wybory radnych.

Wątpliwe wyniki w "trzynastce"

Nasi rozmówcy mówią, że do elektów-radnych KWW Mieszkańcy Mieszkańcom zwracają się niektórzy radni z ugrupowania przeciwnego i sugerują, aby przeszli na stronę wójta. Łukasz Dragun uważa, że wynik jego komitetu mógłby być jeszcze nieco lepszy. Wyjaśnia, iż w osiedlu Małaszewicze były trzy różne okręgi wyborcze.

W okręgu nr 13 komisja wyborcza omyłkowo wydała głosującym 8 kart przeznaczonych do innego okręgu nr 14. Znaleziono także jedną kartę porzuconą w lokalu wyborczym. To odnotowano w protokole głosowania. Tymczasem nasza kandydatka KWW Mieszkańcy Mieszkańcom otrzymała 73 głosy, a kandydat KWW Krzysztofa Iwaniuka 75. W tej komisji zasiadała prywatnie, a nie służbowo urzędniczka Urzędu Gminy – informuje Łukasz Dragun. 

Zaznacza, że prawnik przygotowuje sprzeciw wyborczy do sądu w sprawie tego incydentu w "trzynastce". Ma wątpliwości, czy była to tylko pomyłka.

Krzysztof Iwaniuk potwierdza, że otrzymał informację o zdarzeniu w Małaszewiczach.

Pomylono się z kartami. Wcześniej szkolono członków komisji, ale każdy z nich uważał się za najważniejszego. Nasz pracownik nie był członkiem komisji. Ogłoszono jednak już oficjalne wyniki – mówi wójt. 

Zaznacza, że nadchodzących trudnych czasach ciężko będzie obiecywać ludziom gruszki na wierzbie...

Nowo wybrani radni Rady Gminy Terespol

Radnymi z komitetu KWW Krzysztofa Iwaniuka zostali: Andrzej Jawtoszuk (50 lat) z Bohukał, Jan Władysław Krzyżanowski (65) z Samowicz, Marek Kazimierz Pietrusik (57) z Lechut Dużych, Janusz Stanisław Semeniuk (65) z Koroszczyna, Adam Sepczuk (51) z Kobylan, Robert Kwieciński (39) z Polatycz i Adam Stefan Moroz (63) z Małaszewicz.

Radnymi zostali wybrani z Komitetu KWW Mieszkańcy Mieszkańcom:
Mirosław Czesław Kozak (63 lata) z Nepli, Łukasz Dragun (36) z Łobaczewa Dużego, Tomasz Kazimierak (36) z Małaszewicz Małych, Kamila Panasiuk (35) z Małaszewicz Dużych, Edyta Katarzyna Łozak (38) z Dobratycz-Kolonii, Gabriel Gryciuk (40) z Małaszewicz, Marcin Andrzej Bazyluk (42) z Małaszewicz i Arkadiusz Kędzierzawski (51) z Zastawka.

Ponadto z małej listy wyborczej KWW Aktywnych Obywateli radną została ponownie 55-letnia Jolanta Teresa Gawryluk z Łobaczewa Małego.

Radny gminy Terespol Łukasz Dragun
Z ogromną radością przyjąłem wyniki ostatnich wyborów samorządowych w gminie Terespol. Jestem bardzo zadowolony z sukcesu naszego komitetu wyborczego, KWW Mieszkańcy Mieszkańcom i naszych kandydatów, którzy zdobyli większość mandatów w Radzie Gminy Terespol. Ich wygrana to dowód zaufania mieszkańców i obowiązek służenia dobru społeczności. Już spotkaliśmy się z naszymi kandydatami, aby omówić nasze dalsze kroki i mogę zapewnić, że wszystkim nam zależy na wprowadzeniu nowej jakości w naszej gminie - nastawionej na lepszy kontakt z mieszkańcami.

 

Wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk Noszę się z zamiarem zaproszenia nowych radnych i przeszkolenia ich z m.in. wiedzy o kompetencjach wójta i rady. Powiem im, że wójt odpowiada głową za każdą wydaną złotówkę. Szkoda energii, jak to było na początku lat dziewięćdziesiątych, na dyskutowanie całymi dniami i nocami. Co innego są kompetencje wójta, a co innego radnych. Radni nie muszą współpracować ze mną, ale nie mogą obrażać.

Autor tekstu: Marek Pietrzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama