Na sesji 28 czerwca 2024 r. radni nie zastanawiali się długo nad przyjęciem projektów uchwał dotyczących Kobylan. Nawet nie dyskutowali. Jednogłośnie 13 obecnych na sesji radnych najpierw podjęło uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Terespol dla części obszaru "Centrum Gminy" w miejscowości Kobylany.
Więcej wątpliwości pojawiło się przy drugim projekcie. Tylko pięciu radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Kobylany.
Tak zadecydowali radni: Jan Krzyżanowski, Robert Kwieciński, Andrzej Jawtoszuk, Janusz Semeniuk i Adam Sepczuk (wszyscy z komitetu KWW Krzysztofa Iwaniuka). Osiem osób wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Co stwierdził wojewoda
W e-dzienniku wojewoda lubelski ogłosił 31 lipca swoją decyzję co do pierwszej uchwały i 1 sierpnia co do drugiej uchwały. W tych dwóch rozstrzygnięciach nadzorczych stwierdził nieważność uchwał. Wspólna była przyczyna:
– W ocenie organu nadzoru Wójt Gminy Terespol nie dotrzymał ciążącego na nim obowiązku i nie wyłożył projektu zmiany planu do publicznego wglądu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, co stanowi istotne naruszenie trybu sporządzania planu – brzmiało uzasadnienie.
Prawnicy z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego stwierdzili, iż w terespolskim Urzędzie Gminy nieprawidłowo zinterpretowano zmieniające się od 24 września 2023 r. przepisy ustawy w zakresie zastosowania nowych definicji, wskaźników zagospodarowania terenu czy obowiązku wystąpienia do rozszerzonego katalogu organów opiniujących.
Do opracowania omawianych miejscowych planów w gm. Terespol przystąpiono 31 marca i 16 listopada 2022 r. Należało zatem, jak to się działo wcześniej, wyłożyć projekty zmian planów do publicznego wglądu. Wójt niepotrzebnie 30 kwietnia 2024 r. ogłosił obwieszczenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych dotyczących projektów i później sporządzał raporty z tych działań.
Lubelscy prawnicy dopatrzyli się też innej wady miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Kobylany. Wskazali na brak wystąpienia wójta o opinię projektu planu do dyrektora zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w zakresie wpływu ustaleń planu na funkcjonowanie melioracji wodnych. Uznali to też za istotne naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego.
Zastępca wójta Bogdan Daniluk szybko zareagował na zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego przez LUW i wystąpił o uwzględnienie wyjaśnień o uzupełnieniu uchwały rady o dodatkowe zapisy dotyczące zieleni izolacyjnej, w celu minimalizacji wpływu planowanego przeznaczenia terenu na krajobraz.
Co teraz?
Zapytaliśmy wicewójta, czy stwierdzenie nieważności uchwał o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie zahamuje inwestycji w gminie.
– Stwierdzenie nieważności uchwał przez wojewodę lubelskiego nie komplikuje nam bardzo inwestycji. Będziemy musieli powtórzyć uchwalenie projektów dwóch uchwał – wyjaśnia Bogdan Daniluk.
Przewodniczący Rady Gminy Łukasz Dragun, gdy dowiedział się o pierwszym rozstrzygnięciu wojewody, zaznaczył:
– Jeżeli kwestie formalne zostaną odpowiednio dopełnione przez urzędników, to ponownie poddamy uchwałę pod głosowanie. Oczywiście, decyzja o dalszym procedowaniu uchwały leży również w gestii wójta, który może zdecydować o jej wycofaniu.
Bogdan Daniluk, zastępca wójta gm. Terespol: Przy zmianie przepisów skomplikowano terminy wejścia ich w życie. Okazuje się, że nieprawidłowo byli szkoleni urbaniści, którzy przygotowywali nam projekty uchwał w sprawie tych planów. Ten sam wykonawca projektów tak zinterpretował przepisy przejściowe, że zostały unieważnione uchwały.
Łukasz Dragun, przewodniczący Rady Gminy: Uchwała dotycząca części obszaru "Centrum Gminy" w miejscowości Kobylany była przygotowywana przez urzędników. Jak się wydaje, przeszła przez dział prawny. Niemniej jednak każdy z nas może popełnić błąd, nawet osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. Jest jednak przykre, że gdy my, jako klub radnych, podejmujemy inicjatywę i przygotowujemy uchwały bez wsparcia prawnego, spotykamy się z krytyką. Rozstrzygnięcie wojewody w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr III/7/24 Rady Gminy Terespol z dnia 28 czerwca 2024 r. przyjmuję z pełnym szacunkiem. Jesteśmy zdeterminowani, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i dbać o transparentność oraz prawidłowość naszych działań.
Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.