- To sentymentalny lot. Tych lotów były tu kiedyś dziesiątki tysięcy - zaznaczał Jerzy Trudzik.
- Na takich samolotach lataliśmy w Białej Podlaskiej - wspomniał ze wzruszeniem prezes Oddziału Bialskopodlaskiego SSLW RP płk dypl. pil. Wiesław Sokołowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał bogate tradycje lotnicze Białej Podlaskiej, sięgające lotów Czesława Tańskiego ok. 125 lat temu.
WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Utrwalić dla przyszłych pokoleń
- Jako lotnicy przez kilkadziesiąt lat słyszeliśmy zewsząd, że trzeba tę piękną historię lotnictwa w Białej Podlaskiej utrwalić dla przyszłych pokoleń. Zwracam się do mieszkańców miasta: ta sala została stworzona dzięki Wam i z myślą o Was - mówił Jerzy Trudzik.
Uroczystościom towarzyszył pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz koncert Orkiestry Garnizonu Dęblin. Oficjalnie odsłonięto i poświęcono obelisk "Lotnikom Południowego Podlasia 2021", posadzono dąb pamięci oraz przecięto wstęgę, otwierając salę Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia. Na uroczystościach wśród gości pojawił się m.in. gen Mirosław Hermaszewski, jedyny polski pilot kosmonauta, jedyny Polak, który poleciał w kosmos.
O swoim wsparciu zapewnił Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przekazał do nowej izby figurkę orła z Blackpool - symbol odwagi polskich lotników.
Sala Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia
O godne upamiętnienie lotniczego dziedzictwa w mieście nad Krzną zabiegali bialscy lotnicy. W ubiegłym roku projekt dotyczący powstania sali tradycji w ramach budżetu obywatelskiego zgłosił Franciszek Ostrowski i został on wybrany do realizacji.
W Sali Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia zgromadzono wiele ciekawych pamiątek, m.in. mundury, przyrządy lotnicze, odznaczenia, dokumenty czy elementy samolotów. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zachęca do współpracy przy tworzeniu sali wszystkich, którzy mają przedmioty związane z bialskim lotniskiem.
Sala będzie obsługiwana społecznie przez członków Oddziału Bialskopodlaski Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Aby obejrzeć eksponaty i wysłuchać nieco historii lotnictwa, trzeba się umówić telefonicznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.