Reklama

Biała Podlaska: Nie żyje Riad Haidar. Doktora żegnają bialczanie, przyjaciele, samorządowcy

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Dziś nad ranem zmarł doktor Riad Haidar, poseł na sejm RP, neonatolog, szef sztabu bialskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doktora  żegnają bialczanie, przyjaciele, samorządowcy.

Reklama

Szanowni Państwo, z wielką przykrością i żalem informujemy, że dziś rano po długiej walce z chorobą odszedł Doktor Riad Haidar, Poseł na Sejm RP - czytamy w krótkim komunikacie na profilu facebookowym
 
Urodził się 1 sierpnia 1951 roku w Syryjskim mieście As-Suwajda, tam się wychował. Ukończył studia licencjackie z fizyki i matematyki na Uniwersytecie w Damaszku. W 1973 roku, po przyznaniu stypendium naukowego, rozpoczął naukę w Polsce, kończąc roczny kursu języka polskiego w Łodzi, a następnie studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Po uzyskaniu dyplomu lekarza w 1981 roku rozpoczął praktykę lekarską i zamieszkał w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Zalesiu - wsi w powiecie bialskim. Równolegle niósł pomoc potrzebującym jako lekarz pogotowia ratunkowego. W tym samym roku podjął pracę w ówczesnym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białej Podlaskiej, gdzie wybrał i obronił pierwszą specjalizację w zakresie pediatrii, pracując na oddziale pediatrycznym.
 
 Od niemal 50 lat mieszkał w Polsce. Tu założył rodzinę – był szczęśliwym mężem, ojcem trzech dorosłych synów i dumnym dziadkiem. Przez ponad 30 lat związany był z bialskim szpitalem, gdzie stworzył jeden z najnowocześniejszych w kraju Oddziałów Neonatologicznych o III stopniu referencji, któremu z jego inicjatywy nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dzięki jego zaangażowaniu oraz współpracy z WOŚP oddział dysponuje najnowocześniejszym sprzętem przeznaczonym do ratowania życia najmłodszych dzieci. Od 1999 roku do grudnia 2019 roku pełnił funkcję ordynatora w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Dzięki zaangażowaniu doktora Riada Haidara pierwszy w Polsce Ośrodek Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej „Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej został niemal w całości wyposażony w sprzęt przekazany przez WOŚP. Podobnie jak oddział neonatologiczny, ośrodek ten nosi imię Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Pełnił wiele lat funkcję szefa sztabu WOŚP Biała Podlaska.  Był organizatorem wielu akcji dobroczynnych oraz inicjatorem działań związanych z oświatą zdrowotną. Na rzecz Białej Podlaskiej działał, zasiadając w Radzie Miasta Biała Podlaska w latach 2002-2010 oraz jako radny wojewódzki IV, V, VI kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku woj. lubelskiego V kadencji. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.
 
Za swoje zasługi otrzymał tytuły zasłużonego dla powiatu bialskiego i województwa lubelskiego. Został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Riada Haidara Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz służby zdrowia, zaś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony został Medalem Złotym za Długoletnią Służbę. W 2005 roku został uhonorowany tytułem „Lekarza Niezwykłego” w plebiscycie miesięcznika „Zdrowie” i Ministra Zdrowia. Tytuł przyznawany jest lekarzom wyróżniającym się i poświęcającym dla dobra pacjentów, wypełniającym misję pomagania chorym i cierpiącym. Otrzymał także certyfikat zaufania pacjentów.
 
W 2018 roku Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” przyznała Riadowi Haidarowi medal „Zasłużony dla Tolerancji” za działalność społeczną, troskliwe i bezinteresowne niesienie pomocy w ratowaniu życia noworodków. Riad Haidar został uhonorowany również medalem 15-lecia i 30-lecia WOŚP oraz odznaką honorową Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Riad Haidar poświęcił całe życie leczeniu dzieci w każdym wieku. W trakcie ponad 40 lat pracy zawodowej spod jego rąk na świat przyszło ponad 30 tysięcy noworodków.  W ubiegłym roku został odznaczony tytułem "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska"
 
 
Doktora  żegnają bialczanie, przyjaciele, samorządowcy.
 
„Do końca świata i jeden dzień dłużej”.Taka będzie nasza pamięć o Tobie, wdzięczność za Twoją piękną pracę, za Twoje rady, wsparcie, dzieło życia, którego nie da się zamknąć w jednym zdaniu. Tysiące uratowanych dzieci. Godziny wspaniałych rozmów. Owoce działalności społecznej. Zawsze z myślą o drugim człowieku, zawsze z życzliwym i otwartym sercem. Dziękujemy, Riad - pisze na swoim profilu facebookowym prezydent Michał Litwiniuk
(...) Odszedł wielki i zasłużony dla naszego miasta człowiek. To ogromna strata. Nasze miasto, Polska i my płaczemy. Riad zostaniesz w naszych sercach na zawsze - napisał Bogusław Broniewicz, przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska
 
Całej rodzinie i bliskim Doktora Riada Haidara chciałbym złożyć najszczersze kondolencje. Spoczywaj w spokoju Panie Pośle - pisze poseł Dariusz Stefaniuk
 
Riad Haidar. Dobry człowiek. Neonatolog. Poseł. Kolega. Żegnaj, Przyjacielu! - napisała Barbara Nowacka, posłanka KO

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy