Reklama

Biała Podlaska : CBA sprawdza ślamazarną budowę ciepłowni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Biała Podlaska : CBA sprawdza ślamazarną budowę ciepłowni - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w bialskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Bada kulisy i następstwa przetargu na kontrowersyjną budowę ciepłowni opalanej biomasą. Czy zamiast sukcesu będzie afera?

Reklama

espół Prasowy CBA na swoim portalu powiadomił, iż Biuro prowadzi kontrolę w bialskim PEC.

- Postępowanie jest prowadzone od 21 czerwca 2022 r. W toku czynności sprawdzane będą wybrane aspekty związane z realizacją zamówienia publicznego "Budowa Ciepłowni opalanej na biomasę o mocy 17 MW przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej".

Zakończenie kontroli planowane jest na 20 września, choć może być przedłużone o 6 miesięcy.

– To rutynowe działania. Kontrolerzy będą sprawdzali procedury, decyzje związane z wydatkowaniem pieniędzy na to zamówienie i z jego realizacją – ujawnił w Radio Lublin rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zapytaliśmy rzecznik prasową bialskiego Urzędu Miasta o komentarz w tej sprawie.

– Przeprowadzana jest kontrola, której cel wskazano w informacji opublikowanej przez CBA. Nie mamy wiedzy o nieprawidłowościach, wyniki kontroli będą znane po jej zakończeniu – odpowiedziała nam Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Niemal identyczną odpowiedź uzyskaliśmy od Bożeny Poniatowskiej z PRC.

Oburzenie radnych

Zaskoczeni kontrolą są bialscy radni, o której dowiedzieli się w dzień po sesji. Byli zdumieni, że prezydent nie poinformował ich w trakcie obrad.

- Pan prezydent powinien powiadomić radę o tej kontroli. To niedopuszczalne, że nie przekazał informacji, jeśli ją miał. W tej kadencji już drugi raz nie jesteśmy powiadamiani o sprawdzaniu przez CBA sytuacji w urzędzie lub miejskich spółkach - mówi Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu radnych Zjednoczonej Prawicy. Dodaje, że zastanawia go niepokojąca strata aż 8 mln zł PEC za 2021 r.

Także przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz uważa, że prezydent powinien informować radnych o kontrolach zewnętrznych.

- Brak tej informacji odczytuję jako lekceważenie radnych. Pokątnie dowiadywaliśmy się o kontrolach CBA i NIK. Nie tak powinna wyglądać współpraca z radą. Traktowani jesteśmy jako wrogi ośrodek – podkreśla przewodniczący.

Komplikacje zamiast rekordu

W czasie kampanii wyborczej w 2018 r. z wielką pompą fetowano rozpoczęcie budowy ciepłowni na zrębki. Wyłoniona w przetargu jako wykonawca austriacka firma VAS Energy Systems International GmbH miała wybudować obiekt w rekordowym tempie do końca 2019 r.

 Nastąpiły jednak duże poślizgi, konieczne były aneksy. W grudniu 2020 r. prezydent Michał Litwiniuk uczestniczył w próbnym uruchomieniu kotła na biomasę. Na stronie internetowej PEC zapowiedziano później, iż inwestycja zostanie zakończona w II kwartale 2021 r.

Wreszcie nastąpiło to w kwietniu 2022 r. Jednak w długi weekend majowy ciepłownia miała przerwę w pracy. Problemem są wysokie ceny zrębki lub jej brak na rynku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy