reklama
reklama

Przyszłość pracy przez Internet - zdalna, freelancera, AI

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przyszłość pracy przez Internet - zdalna, freelancera, AI - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPraca zdalna w roku 2020 przeszła niemałą rewolucję. Z powodu pandemii COVID-19 pracownicy biur masowo przeszli na pracę zdalną. Firmy w ciągu kilku tygodni w większości krajów na świecie musiały zmienić sposób pracy i nauczyć się dalszego funkcjonowania pomimo lockdownów. Obecnie pracownicy mogą wrócić do biur, jednak wielu z nich tego nie chce. Jaka przyszłość czeka pracę zdalną i freelancerów?
reklama

Zwrot w stronę pracy hybrydowej

Praca przez Internet w przypadku wielu specjalistów okazała się efektywna i sprawna, jednak pracodawcy nie zawsze chcą, by specjaliści pracowali z domu przez cały czas. W wielu firmach podjęto działania, które miały zachęcić pracowników do powrotu do biur na cały tydzień. Raport Colliers z 2023 roku wykazał jednak, że ostatecznie aż w 92% dużych firm w Polsce wprowadzono model pracy hybrydowej. (źródło: https://www.colliers.com/pl-pl/research/market-insights-raport-roczny-2023) Model pracy hybrydowej, w której pracownik przez 1-2 dni pracuje z domu cieszy się największą popularnością. Pozwala łączyć zalety pracy zdalnej z większą integracją zespołów w różnych działach i możliwością przeprowadzania ważnych spotkań lub działań na żywo w biurze. Pracodawcy nadal borykają się jednak z niedoborem specjalistów, których nie zawsze mogą pozyskać w najbliższej okolicy.

reklama

Jedynie w 8% dużych firm w Polsce można pracować wyłącznie zdalnie i to jedynie na niektórych stanowiskach. Praca przez Internet w formie 100% zdalnej dotyczy głównie branż z dużym zapotrzebowaniem na specjalistów, których brakuje na lokalnym rynku. Na pracę w pełni zdalną częściej decydują się freelancerzy, wśród których coraz częściej rekrutują pracodawcy. W przypadku specjalistów z branży IT, grafiki, tłumaczeń i marketingu online nie zawsze opłaca się zatrudniać pracownika na etat, gdyż większe korzyści przynosi wybór usług freelancera, który wszystkie zlecone zadania wykonuje zdalnie.

Wzrost znaczenia freelancerów na rynku

Po zwiększeniu się liczby pracowników umysłowych pracujących w systemie hybrydowym kolejnym krokiem w ewolucji myślenia o pracy było przyśpieszenie modelu opartego o freelancerów. Duża dostępność aplikacji do pracy zdalnej i zarządzania zespołami na odległość zwiększa możliwość zatrudniania specjalistów freelancerów i efektywnego nadzorowania ich pracy. Zjawisko to można zaobserwować na Freelancehunt. Portal zapewnia stały dostęp do zleceń i ofert pracy dla freelancerów. W Polsce działa od 2022 roku, czyli start portalu pokrywa się z końcem pandemii i stopniowym powracaniem do biur. Nie przeszkodziło to jednak w rozwoju serwisu i zwiększaniu się liczby ofert dla wyspecjalizowanych pracowników zdalnych.

reklama

Praca przez Internet nabrała dzięki temu zupełnie nowego znaczenia. Portale dla freelancerów dają gwarancję bezpieczeństwa finansowego i zmniejszają liczbę nadużyć ze strony pracodawców i wykonawców. Pieniądze klienta są bezpieczne, a wypłata wynagrodzenia freelancerowi gwarantowana. Oferty pracy pojawiają się w ponad 125 kategoriach, a liczba aktywnych, sprawdzonych specjalistów przekracza 175 tysięcy. Dzięki temu obie strony umowy mogą wybierać, z kim chcą pracować oraz za jaką stawkę. Pracę online może dzięki temu podjąć praktycznie każdy specjalista, który działa wyłącznie jako freelancer lub poszukuje dodatkowego źródła dochodów. Zlecenia przez Internet może przyjmować bez względu na miejsce zamieszkania, język, którym się posługuje, czy też kraj, z którego pochodzi.

reklama

Praca przez Internet zyskała na znaczeniu

W ostatnich latach praca wykonywana przez Internet zyskała na znaczeniu nie tylko z powodu pandemii COVID-19. Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów, przemiany społeczne, optymalizacja kosztów oraz niedobór fachowców na lokalnym rynku wpłynęły na zainteresowanie pracą freelancerów. Z kolei pracownicy umysłowi zatrudnieni na etacie częściej niż kiedyś pracują hybrydowo. To z pewnością nie koniec zmian w pracy przez Internet. Ich kierunek będą kształtować przyszłe regulacje prawne, rozwój sztucznej inteligencji, a także ogólne trendy na rynku pracy.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo