reklama

Powiatowa kombinacja z konkubinatem PSL-PiS (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Pietrzela

Powiatowa kombinacja z konkubinatem PSL-PiS (zdjęcia) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW środę w powiecie bialskim zmieniono starostę i wicestarostę, zarząd oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady.  PSL podzieliło się z PiS władzą wykonawczą, chociaż nie zawarło formalnej koalicji.

Tak, jak wcześniej zapowiadało sześciu radnych pod wodzą Mariusza Filipiuka, dotychczasowego przewodniczącego Rady Powiatu, nie tylko zmieniono starostę, ale też całą władzę samorządu pow. bialskiego. Po odwołaniu ze stanowiska starosty Tadeusza Łazowskiego (PSL), na jego miejsce został wybrany też Mariusz Filipiuk (PSL).

Nowy starosta zaproponował na wicestarostę swego dotychczasowego zastępcę Janusza Skólimowskiego (PiS). W głosowaniu tajnym za tym wyborem było 19 radnych, jeden był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Mariusz Filipiuk zgłosił też kandydatów na członków zarządu powiatu. Jednogłośnie (22 za) została wybrana Agnieszka Jakoniuk (PSL) dotychczas już pracująca w zarządzie. Arkadiusz Misztal (Porozumienie Samorządowe) otrzymał: za - 19 głosów i przeciw - 2, wstrzymało się – 0; Marek Uściński (PiS) uzyskał poparcie 20 radnych, nikt nie był przeciwny, a wstrzymało się 2.

Radny Marek Sulima (PSL) zgłosił na przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Kiczyńskiego (PSL).  

W tajnym głosowaniu: 18 radnych było za oraz 4 przeciw. Nowy wicestarosta Janusz Skólimowski zaproponował na swoje dotychczasowe miejsce, czyli na wiceprzewodniczącego rady: Mariana Tomkowicza (PiS). W tajnym głosowaniu wskazany otrzymał 18 głosów za, 3 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Jak w dobrej koalicji, podczas wybierania władz nie zgłaszano kontrkandydatów.

Nowy starosta Mariusz Filipiuk powiedział nam

Nikt nie wiedział do końca, jaki będzie wynik głosowania. 15 radnych zdecydowało, że jest za odwołaniem pana Tadeusza Łazowskiego. Stało się jak się stało. Nie krytykowaliśmy byłego starosty Tadeusza Łazowskiego. Być może na te lata, które minęły, był bardzo dobrym starostą. Udzielaliśmy mu absolutorium. Zarzucaliśmy, że pan starosta stał się zbyt hermetycznie zamknięty. A przy dzisiejszych uwarunkowaniach nie wpływałoby to dobrze na rozwój powiatu. Musimy otwierać się na różne nowe środowiska, aby jak najlepiej wykorzystać środki, które możemy pozyskać z budżetu państwa czy z UE

– wyjaśnił Filipiuk.

 Dodał ponadto:

Zaczyna się nowa era w naszym powiecie. Powiem, my otwieramy się na ludzi, nie na żadne partie polityczne. Żeby działać dla dobra powiatu, powinniśmy brać głosy wszystkich radnych. Mamy sporo ciekawych pomysłów, ale na kolejnej sesji, jako zarząd, zaprezentujemy stanowisko. Nie chciałbym działać jednoosobowo.

Tadeusz Łazowski, dotychczasowy starosta nie ukrywał rozczarowania i rozgoryczenia. Kierował starostwem od 1998 roku (miał przerwę od marca 2001 do listopada 2002 roku po wypadku drogowym).

Jestem bardzo zaskoczony. Spodziewałem się innej formuły: rozmów w swojej formacji politycznej, ale nie publicznych. Takich rozmów nie było. A tego zabrakło Bardzo chciałem służyć i pracować na rzecz powiatu, nie spodziewałem się takich zarzutów. Tak się nie traktuje najdłużej pracującego, jako starostę. Na pewno będę radnym niezależnym. Myślę o mojej relacjach do mojej formacji 

– powiedział Tadeusz Łazowski tuż po niekorzystnym dla niego głosowaniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo