We wtorek w PSW zorganizowano nietypowe wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod budowę biblioteki. Nastąpiło to, co rzadko się zdarza, już w murach wzniesionego budynku w stanie surowym. Budowany obiekt pobłogosławił i poświecił ks. Jacek Owsianka, proboszcz Parafii Chrystusa Miłosiernego.
Prof. Józef Bergier, rektor PSW, przypomniał gościom, pracownikom i studentom, że jest to już piąty budowany duży obiekt, które w sumie tworzą kompleks kampusu uczelni. Tym razem powstaje biblioteka na miarę przyszłej bialskiej akademii. Rektor przypomniał, iż niedawno bialska PSW została liderem w krajowym rankingu wyższych szkół zawodowych. Zapewnił, że nadal prowadzone będą inwestycje na miarę tak znaczącej pozycji uczelni w regionie i Polsce.
Uczestniczący w tej uroczystości Dariusz Stefaniuk, bialski prezydent, pogratulował rektorowi sukcesu w krajowym rankingu „Perspektyw”. – To wielkie wydarzenie nie tylko dla szkoły, ale i dla miasta. Cieszymy się jak uczelnia się rozrasta i wtedy miasto się rozwija - mówił prezydent . Podkreślił przy tym, że liczy na korzystanie z tak nowoczesnej biblioteki też przez mieszkańców Białej Podlaskiej, m.in. słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Przemawiająca także dr Dorota Karwacka, kanclerz PSW, podkreśliła, iż biblioteka uczelniana powstała przed 15. laty. Wyjaśniła, iż w 2015 r. przyszła informacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przyznaniu dotacji celowej 5,2 mln zł na rozbudowę biblioteki. W trzykondygnacyjnym obiekcie powstaną nie tylko pomieszczenia na magazynowanie i wypożyczanie książek oraz udostępnianie informacji elektronicznej. Przygotowane będą też m.in. przestrzeń do pracy grupowej, kioski informacyjne oraz pomieszczenia do multimediów i wystaw.
Marzena Dziołak, dyrektor biblioteki, z radością wyznała – Jesteśmy szczęśliwi. To bardzo ważny moment w pracy bibliotekarzy oraz pracowników naukowych i dydaktycznych w uczelni. Powstanie jedna z najbardziej nowoczesnych bibliotek z wyposażeniem wykorzystującym myśl technologiczną.
Z dumą obwieściła, że biblioteka zostanie wyposażona w nowoczesny, elektroniczny system, działający w technologii radiowej RFID. Książki będą oklejone etykietami z układem scalonym i antenką. Zakodowane tam dane ułatwią samowypożyczanie, zwrot książek i zabezpieczenie przed kradzieżą (czytelnicy będą przechodzić przez bramki).
Podobne systemy są już w naszym województwie w bibliotekach niektórych miast, wcześniej były w przygotowywane takie rozwiązania w Lubartowie.
Bibliotekę buduje bialskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex Sp. z o.o.