Reklama

Reklama

Wojsko wkrótce pojawi się w Białej. Klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego szansą dla młodych ludzi

Opublikowano: 10 maja 2021 07:00
Autor: Maciej Maciejuk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Promocja idei Oddziałów Przygotowania Wojskowego (OPW), jako systemowego podejścia do oczekiwań i potrzeb społecznych, a tym samym upowszechnianie edukacji w zakresie obronności było tematem przewodnim konferencji prasowej przeprowadzonej 6 maja w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, w strukturze której funkcjonują dwa Akademickie Licea Ogólnokształcące (ALO).

Reklama

Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Białej Podlaskiej i Terespolu to jedyne licea w mieście Biała Podlaska i powiecie bialskim, którym udało się uzyskać certyfikację Ministerstwa Obrony Narodowej. Jednostkami patronacki z ramienia 18. DZ są dla tych szkół 1. Warszawska Brygada Pancerna im. generała Tadeusza Kościuszkioraz 18. Siedlecki Batalion Dowodzenia.  Od kilku lat placówki zdobywają doświadczenie prowadząc w szkole klasy mundurowe, realizując własny program wprowadzający przede wszystkim w podstawy do służby wojskowej, co daje  możliwość dokonania późniejszych świadomych wyborów ścieżki zawodowej.

- Widząc zainteresowania młodych ludzi, zapał w poznawaniu służby mundurowej staramy się doskonalić swój program. Uznając swój dorobek, postanowiliśmy w 2020 roku ubiegać się o utworzenie klas OPW, upatrując w tym szansę stworzenia jeszcze lepszej oferty dla młodzieży. Udało się, nasze dotychczasowe osiągnięcia zostały docenione i znaleźliśmy się w gronie 130 elitarnych klas w Polsce, które na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej od 1 września 2020 r. rozpoczęły prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego - mówi Elżbieta Zaremba, dyrektor ALO funkcjonującego przy  PSW w Białej Podlaskiej.

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

 

Agnieszka Kulicka, dyrektor ALO w Terespolu tłumaczy, że licea zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, m.in. maski przeciwgazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, przybory  do walki wręcz.

- Łącznie wydaliśmy na ten cel po 46 200 zł, z czego każde liceum otrzymało 36 960 zł  z dotacji. Uczniowie otrzymali również pakiety umundurowania składające się m.in. z bluzy, spodni, koszulki, plecaka, beretu i elementów ubioru zimowego w cenie 1320zł, sfinansowane w 80 % z dotacji. Została udzielona na zakup 2 pakietów wyposażenia specjalistycznego OPW oraz pakietu ubiorczego dla 23 uczniów ALO w Terespolu i 25 uczniów ALO w Białej Podlaskiej. Całkowity koszt realizacji zadania to 158 760 zł, a wysokość przyznanej dotacji wynosi 127 008mówi Agnieszka Kulicka

Wspominała też o współpracy, jaką oba licea nawiązały z Fundacją na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” będąca jedną z dwóch organizacji proobronnych, które jako pierwsze podpisały z MON porozumienia partnerskie o współpracy przy szkoleniu uczniów klas mundurowych. Uczniowie, w ramach fundacji, będą mogli brać udział w kursach i szkoleniach prowadzonych przez wojsko (np. taktycznych, ratownika pola walki itp.). 

– Garnizon Biała Podlaska rozrasta się, od lipca rozpoczniemy funkcjonowanie w pełnym reżimie szkoleniowym. Biorąc pod uwagę, że garnizon Biała Podlaska to docelowo około 2,5 tysiąca żołnierzy, będziemy w niedługiej perspektywie potrzebowali znacznych zasobów żołnierzy. Klasy mundurowe są dla nas naturalnym krokiem do tego, aby zachęcać młodzież do wstępowania do wojska - mówi gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18.DZ.

Istotą będzie przeprowadzenie zajęć praktycznych.

- Tutaj stoimy otworem nie tylko do zajęć, które odbywają się w reżimie dydaktycznym (mam tu na myśli wszystkie zajęcia praktyczne, które muszą być zrealizowane). My wychodzimy z inicjatywą dla klas, które są pod naszym patronatem. Będziemy chcieli organizować im wycieczki do jednostek nie tylko w obrębie Siedlec i Białej Podlaskiej. Zależy nam, aby młodzież obserwowała, na czym polega życie żołnierskie, żeby jak najbardziej przybliżyć im wojsko– podkreślił generał Gromadziński

Uczniowie mówią o swoich motywacjach podjęcia nauki w placówkach

Zawsze marzyłem, by pójść w kierunku służb mundurowych. Dzięki tej szkole mogę w prostszy sposób dostać się na studia na kierunku wojskowym –powiedział jeden z uczniów

Formuła OPW daje młodzieży szansę na wstępne przygotowanie się do kariery wojskowej i skorzystanie z wielu przywilejów, jakie daje taki wybór, m.in. można liczyć na preferencje w przyjęciu do służby wojskowej oraz w rekrutacji na studia wojskowe.

- W ramach programu edukacji wojskowej realizowanej równolegle z kształceniem ogólnym uczniowie odbywają minimum 230 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego, w tym w formie obozu wojskowego. Program obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP), szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych) szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa) oraz szkolenie bojowe (w tym m.in. taktyka, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe) - tłumaczy ppłk rez. Krzysztof Plażuk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.