reklama
reklama

Uratowane perebory

Opublikowano:
Autor:

Uratowane perebory - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieWzorzysty ornament tkacki miał już zupełnie zaniknąć w Polsce, ale został nad Bugiem i został rozpowszechniony we wsiach pow. bialskiego. Umiejętność tkania pereboru wpisano nawet na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski.
reklama

Dziś o godz. 17 w oficynie zachodniej Muzeum Południowego Podlasia zacznie się wernisaż wystawy "Perebory. Odsłony".  Ta ekspozycja jest realizowana w ramach projektu "Perebory. Odsłony - popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO".

- Podczas wernisażu wystawy, która została objęta honorowym patronatem prezydenta Miasta Michała Litwiniuka, zaprezentowana zostanie premierowo strona www.perebory.pl będąca cyfrowym repozytorium pereborów z polskich instytucji muzealnych. Projekt został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a wśród partnerów należy wymienić: Instytut Wzornictwa, Polską Akademię Nauk, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej - informuje Aleksandra Sacewicz z Muzeum Południowego Podlasia.

reklama

Perebory są unikalnym ornamentem tkackim, który układa się we wzorzyste pasy. Kiedyś zdobiły obrusy, koszule, spódnice, ręczniki. Te ornamenty wywodzą się ze sztuki Cesarstwa Bizantyjskiego. Za pośrednictwem kościoła prawosławnego, trafiły one na terytorium ruskie i przeniknęły na tereny słowiańszczyzny wschodniej. Na terenach Polski występowały wśród ludności pochodzenia ruskiego, w części obszaru włodawskiego i nadbużańskiego. Były charakterystyczne m.in. dla unitów. Po II wojnie światowej uznawane były już za technikę wymarłą.

Tylko dwie tkaczki w Dołhobrodach Stanisława Baj i Antonina Waszczuk podtrzymywały umiejętności, a bialskie muzeum, nagradzając je w konkursach, ratowało technikę. Bożenna Pawlina-Maksymiuk, jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej, założyła kilkanaście pracowni ginących zawodów, gdzie uczono m.in. tkania pereboru. To ona skutecznie zabiegała o wpisanie umiejętności tkania pereboru na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski.

reklama

Dzięki współpracy z licznymi instytucjami muzealnymi możliwe jest zaprezentowanie na wystawie tak bogatych zasobów muzealnych i archiwalnych. Współpraca taka zwiększa dostępność do materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego i wpisuje się w założenia Konwencji UNESCO w sprawie jego ochrony, stanowiąc przykład dobrej praktyki i wsparcia depozytariuszy – wyjaśnia Aleksandra Sacewicz.

Zaznacza, iż wystawa potrwa aż do przyszłorocznej Nocy Muzeów, czyli do 19 maja 2025 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji celowej prezydenta miasta Biała Podlaska.

reklama

Zdj. Podlaskie kostiumy ludowe zdobiły haftowane perebory

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama