reklama
reklama

Udany jarmark i trafione projekty. Plebiscytowe wyniki bialskiego budżetu obywatelskiego

Opublikowano:
Autor:

Udany jarmark i trafione projekty. Plebiscytowe wyniki bialskiego budżetu obywatelskiego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieTegoroczne Dni Patrona Miasta Św. Michała Archanioła w sobotę zgromadziły wielu bialczan podczas Jarmarku Michałowego, na którym pojawiła się rekordowa liczba wystawców, aż 83. Wtedy też ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego.
reklama

Przy pięknej pogodzie najpierw prezydent otworzył Jarmark Michałowy, przypominając, że już w XVII wieku św. Michał był patronem miasta i jego symbol widniał na pieczęci, a prawdopodobnie kult był wzmocniony przez księcia Michała Radziwiłła.

Gościmy rekordową liczbę wystawców, jeszcze nigdy ich tak wielu nie było na jarmarku. Dla wszystkich zabrakło nawet miejsca na centralnym placu i część korzysta z północnej pierzei – mówił prezydent, oficjalnie otwierając imprezę i witając kupców z Litwy oraz kilku regionów Polski.

reklama

Zdj. Widzowie mieli oczy szeroko otwarte. Podziwiali występy artystyczne, wystawę sanepidu z grzybami, stoiska bialskich instytucji, w tym kulturalnych oraz inne atrakcje

Niedosyt prezydenta po słabszym głosowaniu

Bialską tradycją stało się też ogłaszanie podczas Dni Patrona Miasta wyników głosowania na budżet obywatelski. W tegorocznej edycji z głosowania skorzystało 4150 osób, które w sumie oddały 12875 głosów (jeden mieszkaniec mógł głosować na projekt w każdej grupie). Warto porównać, że już przed dwoma laty w edycji 2022 r. oddano aż ok. 30 tys. głosów.

Pozostaje pewien niedosyt – przyznał w sobotę ze sceny prezydent podczas wręczania statuetek i listów gratulacyjnych autorom dziesięciu zwycięskich projektów wybranych z dopuszczonych do głosowania 23.

reklama

Pośród dwóch projektów dużych wygrał "Zielony dach nad tężnią oraz strefa ciszy i relaksu w dolinie Krzny" wcześniej określany jako "Bulwary nad Krzną i rozbudowa tężni solankowej ul. Brzegowa i ul. Kąpielowa" (najpierw był odrzucony, ale po "dogrywce" został dołączony do plebiscytu). Dzięki sprawnej promocji internetowej i banerowej pomysł Marcina Lubańskiego, Marcina Izdebskiego i Marka Dzyra zyskał aż 2335 głosów i otrzyma finansowanie w wysokości aż 1 mln zł.

Z 5. średnich projektów dofinansowanie wywalczył tylko jeden Marcina Żuka "Droga dla rowerów wzdłuż al. Jana Pawła". Otrzymał aż 1204 głosy (koszt 251 tys. zł).

reklama

Zdj. Na Jarmarku Michałowym klienci bardziej garnęli się do kupowania żywności, w tym pieczywa z Litwy, niż do rękodzieła, czy wyrobów artystycznych i prac malarskich.

Wygrywała integracja i kastracja

Spośród 14 małych projektów najwięcej głosów, aż 707, uzyskała propozycja Marcina Szweda i Bogdana Wojcika "Strefa integracji i relaksu", dotyczy Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Leszczynowej (koszt 158 tys. zł). 

"Budowę trybuny wraz z rewitalizacją przestrzeni boiska na osiedlu Sielczyk przy ul. Langiewicza 44, projekt Roberta Tarkowskiego, poparły 403 osoby (koszt 121 tys. zł). "Album o historii Orzechówka" Marcina Izdebskiego, Piotra Marczuka i Marka Dzyra miał 342 głosy (koszt 58 tys. zł). Na "Budowę trybun i nowego zaplecza sportowego przy SP 9 przy ul. Zygmunta Augusta, projekt Kamila Marczuka, głosowało 3176 osób (koszt 200 tys. zł). 

Projekt Karoliny Romanowicz "Sport na powietrzu - tor ninja/OCR" przy ul. Świerkowej miał poparcie 287 osób (koszt 198 tys. zł). Na dokumentację kortu całorocznego przy ul. Piłsudskiego 38 oddano 256 głosów (koszt 100 tys. zł). 

Dzięki poparciu 217 osób finansowany będzie też projekt Kacpra Barszcza "Przestrzenny napis Biała Podlaska" (koszt 60 tys. zł).

Spośród dwóch projektów "zielonego budżetu" wygrał pomysł "Kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących" autorstwa Marcina Dudzińskiego, gdyż uzyskał 1719 głosów (koszt 50 tys. zł). W niedzielę obchody Dni Patrona wzbogaciła uroczystość odpustowa w Parafii św. Michała Archanioła z udziałem władz miasta. Odbyła się też uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem czterech statuetek Zasłużonym dla Miasta Biała Podlaska.

Marek Dzyr, radny, współautor kilku projektówWraz z kolegami byłem współautorem dwóch projektów, które wygrały. W realizacji budżetu obywatelskiego fenomenalną rolę odgrywają mieszkańcy, którzy mają wpływ na wybór najlepszych. Urząd Miasta mógłby poprawić promowanie budżetu obywatelskiego, bo niedużo bialczan głosuje. Nasz duży projekt polega na utworzeniu za pomocą pnączy roślinnych zielonego dachu nad tężnią. W drugiej części utworzymy strefę relaksu i ciszy nad Krzną przy ul. Kąpielowej, gdzie będą hamaki i ławeczki, miejsca do wypoczynku i wypożyczenia książek.

Zdj. Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej: Budżet obywatelski to wielkie święto partycypacji obywatelskiej, bezpośredniego zaangażowania mieszkańców miasta, w tym autorów pomysłów i głosujących. Z 23 zwycięskich projektów wybrano 10, na których realizację w sumie trafi 2,205 mln zł. Mają one zróżnicowany charakter, są inwestycyjne i ekologiczne, jak kastracja kotów. Mieszkańcy dostrzegają potrzebę realizowania takich projektów. Zrealizowany już pomysł z tężnią był trafionym "oczkiem", gdyż cieszy się ona dużą popularnością wśród bialczan.

Marcin Izdebski, radny miasta, współautor pomysłówPo wynikach można uznać, że nas ludzie znają i szanują. Mieszkańcy widzą, że nasze projekty są przygotowane ponad podziałami. Jesteśmy z różnych opcji politycznych, czy też apolitycznych, ale potrafimy się wspiąć i zrobić coś dobrego dla naszego osiedla.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama