Jak wynika z informacji ogłoszonych przez krakowską Okręgową Komisję Egzaminacyjną, w Białej Podlaskiej średnio 86 proc. biorących udział w maturze zdało egzamin, w tym język polski podstawowy pisemny aż 97 proc., a ustny 100 proc. i angielski 96 proc.
Zdawalność identyczną z bialską miał Chełm, a Lublin o 2 proc. lepszą. Zamość osiągnął poziom jedynie 80 proc.
Przed rokiem w lipcu okazało się, że bialskie szkoły uzyskały średnią zdawalność aż 93 proc. przy wojewódzkiej 82 proc. Było wtedy znacznie lepiej.
Sukces I LO
W Białej Podlaskiej obecnie najlepiej wypadło I LO im. Józefa Kraszewskiego, gdzie do egzaminów podeszło 180 osób i wszystkie zdały. Egzaminowani osiągnęli bardzo dobre wyniki. Z polskiego średnia wyniosła: z pisemnego 70 proc., z ustnego 72 proc.; z angielskiego podstawowego 89 proc. i z ustnego 86 proc., zaś z matematyki 84 proc.
Dyrektor tego liceum, Ireneusz Szubarczyk, powiedział nam, że z radością przyjął ten wynik. Wszak jego liceum też najlepiej wypadło w Białej Podlaskiej w tegorocznej edycji rankingu Liceów i Techników Perspektyw 2024 i zajęło 13. miejsce wśród szkół woj. lubelskiego.
W nieoficjalnym rankingu bialskich wyników maturalnych na drugiej równorzędnej pozycji znalazły się II LO im. Emilii Plater oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące. Ich średnia zdawalność wyniosła po 97 proc. Dyrektor "Platerki", Przemysław Olesiejuk, wyjawia, że nie jest do końca zadowolony z wyników maturalnych.
– Mieliśmy słabszy rocznik, szczególnie odstawała jedna klasa. Nie jestem zatem szczęśliwy do końca – podkreśla dyrektor.
Kolejne miejsce zajęło IV LO im. Stanisława Staszica ze zdawalnością 90 proc. Bialskie Akademickie LO, gdzie do matury podeszło 41 absolwentów, odnotowało średnią zdawalność 78 proc.
Gorzej i całkiem źle
Spośród bialskich techników najlepszy wynik uzyskało Technikum nr 1 wchodzące w skład ZSZ nr 1. Miało średnią 73 proc. Technikum nr 2 miało średnią zdawalność 63 proc., a Technikum ZDZ 56 proc.
W grupie słabszych szkół, czyli dla dorosłych, matury są chyba zjawiskiem egzotycznym.
W LO dla Dorosłych ZDZ tylko 1 osoba próbowała zdawać maturę. Przy rubryce OKE "zdawalność" nie było żadnej informacji. Tak też stało się z V Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, gdzie 3 osoby przystąpiły do egzaminu. Zdawalności również nie było wykazanej w LO dla Dorosłych "Żak", tam odnotowano sześciu maturzystów, a zdawalność wyniosła 0 proc.
Międzyrzeckie szkoły na przedzie
W powiecie bialskim już przed rokiem z maturą nie było dobrze, gdyż średnia zdawalność była aż o 11 proc. gorsza od wojewódzkiej.
Obecnie sukcesy odniosło 74 proc. zdających maturę w pow. bialskim (czyli 9,7 proc. mniej niż średnia wojewódzka). Kolejny raz najlepiej wypadło międzyrzeckie LO im. Gen. W. Sikorskiego, które uzyskało średnią 89 proc., za nim uplasowało się Technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych, też z Międzyrzeca Podlaskiego, ze zdawalnością 86 proc., czyli o ponad 11 proc. lepszą od średniej szkół technicznych w woj. lubelskim.
Akademickie Liceum Ogólnokształcące z Terespola miało współczynnik sukcesów 83%, a LO z Janowa Podlaskiego 78 proc., zaś janowskie Technikum 75 proc. (co w tej grupie jest wyżej od średniej wojewódzkiej).
Słabo poszło
W strefie gorszych wyników znalazły się LO w Wisznicach (średnia zdawalność 64 proc.) i Technikum w Małaszewiczach (63 proc.). Ponad połowa maturzystów nie zdała w Technikum w Leśnej Podlaskiej (zdawalność 38 proc.) i Technikum w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Warszawskiej (19 proc.).
Niewiele osób zdawało maturę w starej formule 2015. Na sześciu śmiałków w pow. bialskim i 12 w Białej Podlaskiej zdawalność miała w pierwszym przypadku wynieść 17 proc., a w drugim 25 proc. Dotyczyło to prawdopodobnie tylko niektórych przedmiotów. W wynikach szkół jednak odnotowano tylko niezłe wyniki w bialskim Technikum nr 1 z języka polskiego oraz 25-procentowe z matematyki, ale żadna ze szkół ostatecznie nie wykazała żadnej zdawalności.
– Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września – zapowiada OKE Kraków.
Ireneusz Szubarczyk, dyrektor bialskiego I LO im. Józefa I. Kraszewskiego: Cieszymy się, gdy wszyscy nasi maturzyści zdają najważniejszy egzamin. Jest to wynik starań naszej kadry, uczniów i ich rodziców, którzy wspomagają i motywują swoje dzieci. Zawsze stawialiśmy za cel setkę, ale nie za każdym rokiem to wychodziło. Teraz jest powód do zadowolenia, a absolwenci mogą realizować swoje plany i pasje.
Przemysław Olesiejuk, dyr. II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej: Chociaż w obecnym roku matura nie była najtrudniejsza, to jednak z powodu słabszej klasy ogólny wynik liceum nie wypadł najlepiej. Nie zdało chyba 5 osób. Mamy dopiero analizować dokładniej te wyniki.
Autor tekstu: Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.