PKP PLK poinformowały nas, że do kilku miejscowości, w tym do Terespola trafił wyeksploatowany sprzęt, który jest wykorzystywany jako eksponaty i zwiększa atrakcyjność ekspozycji.
- Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu skierowano: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarczę manewrową. Sprzęt pochodzi z linii Siedlce - Terespol, na której wymieniano urządzenia sterowania ruchem. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol, lokalnego minimuzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze - podkreśla Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK S.A.
Dodaje, że otrzymane od PLK urządzenia umieszczono w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Oprócz innych kolejowych eksponatów, są one tam źródłem historii dróg żelaznych. Aparaty blokowe tworzy zespół urządzeń elektromechanicznych służących do wzajemnego uzależnienia czynności obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym jednej nastawni, kilku nastawni w obrębie jednej stacji. Tarcza manewrowa jest zaś urządzeniem sygnalizacyjnym podobnym do semaforów. Przed laty podobny sprzęt demontowany ze stacji kolejowych trafił do Zespołu Szkół w Małaszewiczach, kształcącego kadry dla kolei.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.