reklama
reklama

Stawiają kamery na Bugu. Wychwycą przemyt i nielegalnych migrantów. Powstaje bariera elektroniczna za 280 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Stawiają kamery na Bugu. Wychwycą przemyt i nielegalnych migrantów. Powstaje bariera elektroniczna za 280 mln zł - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieNa granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim rozpoczęły się prace przy budowie bariery elektronicznej o długości 172 km. Po zakończeniu inwestycji za rok będzie możliwe lepsze wykrywanie przekraczania granicy i całodobowa obserwacja pasa drogi granicznej.
reklama

Sierżant Paweł Smyk z zespołu prasowego komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował, że roboty zaczęły się na terenie pow. włodawskiego. Najpierw oczyszczany jest teren przy granicy z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna.

Na odcinku nadzorowanym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej, czyli na długości ok. 172 km, zostanie ustawionych około 1800 słupów kamerowych i zamontowanych ok. 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej – wyjaśnia sierż. Paweł Smyk.

reklama

Podkreśla, iż zapora elektroniczna na Bugu zapewni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. 

Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Funkcjonariusze otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej – zaznacza sierżant.

Wykonawcą bariery na Bugu jest konsorcjum firm Elektrotim SA z Wrocławia i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Na wykonanie w ciągu 12 miesięcy zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy przeznaczono ponad 279 mln zł.

reklama

Zdj. Najpierw zaczęły się prace przy oczyszczaniu terenu pod barierę elektroniczną.

Bariera elektroniczna na długości ok. 47 km powstanie też na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które są w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wykonawcy na odcinkach nadbużańskim i podlaskim zobowiązali się zapewnić nadzór przyrodniczy przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną z zakresu ornitologii, herpetologii, botaniki oraz do współpracy z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska.

reklama

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama