Reklama

Reklama

Powiat bialski : Zatrzymania i likwidacja grupy przestępczej. Zajmowali się nielegalnym organizowaniem przekraczania granicy z Białorusią (ZDJĘCIA)

Opublikowano: pt, 14 sty 2022 08:46
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym organizowaniem przekraczania granicy państwowej z Białorusią, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Sławatyczach 11 stycznia zatrzymali 9 osób. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale PSG w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol.

Reklama

To kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej w sprawie. Wcześniej zatrzymano łącznie 7 osób, wobec których na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowy areszt. Dwie z tych osób, były odpowiedzialne w grupie za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec.

POLUB FANPAGE "BIAŁA SIĘ DZIEJE" NA FACEBOOKU, BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od września 2021 r. do stycznia br., na terenie woj. podlaskiego, a także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju, działała zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wbrew przepisom ustawy, przekraczania granicy państwowej z Białorusią, obcokrajowcom którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, do ich dalszego transportu do krajów Europy Zachodniej.
Na czele grupy stały dwie osoby - jedna odpowiedzialna za kwestie organizacji miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmująca się kwestiami finansowymi.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ : Powiat bialski: Cysterna zjechała z drogi i przechyliła się na bok


Za pośrednictwem komunikatora internetowego, werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, Białymstoku i Warszawie. Swoimi samochodami przewozili obcokrajowców, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią, przez Polskę do Niemiec. Otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone  osoby. Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8,700 000 mln euro, w tym przekazała kurierom łącznie kwotę ponad 4,3 mln Euro ( 19 479 000 zł) za przewóz obcokrajowców do Niemiec.

U podejrzanych zabezpieczono gotówkę w walucie Euro i USD, w łącznych kwotach ponad 475 tys Euro ( 2 156 500 zł ) oraz 30 350 USD ( 121 096,50 zł ) i 1800 zł, na których to kwotach dokonano zabezpieczenia majątkowego.     

 

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Wobec 4 osób zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące. Wobec pozostałych osób zatrzymanych, zastosowano dozór policji i zakazu opuszczania kraju.

 

Łącznie w sprawie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest stosowany wobec 11 podejrzanych. Sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 13 dni temu | ocena +0 / -0

    LBI

    Taka szczelna miała być granica z BY,według pisiorów