Reklama

Powiat bialski: Ze stacji Biała Podlaska i Małaszewicze będzie lepszy przewóz towarów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PKP PLK

Powiat bialski: Ze stacji Biała Podlaska i Małaszewicze będzie lepszy przewóz towarów - Zdjęcie główne

foto PKP PLK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie PKP PLK podpisały umowę za 123 mln zł na zaprojektowanie i rozbudowę torów w rejonie stacji Biała Podlaska i Małaszewicze na linii Warszawa – Terespol. Zwiększy się dzięki temu dostępność i przepustowość stacji oraz konkurencyjności kolei w transporcie ładunków.

Reklama

Podpisano dziś umowę o wartości prawie 123 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie rozbudowystacji Biała Podlaska o dziesięć torów. Stacja Małaszewicze będzie z kolei rozbudowana o trzy tory. Łącznie wybudowanych zostanie kilkanaście kilometrów torów. Stacje będą dostosowane do obsługi cięższych i dłuższych pociągów towarowych - 750 metrów. Zakres prac obejmuje m.in. budowę sieci trakcyjnej, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Będzie wykonane odwodnienie dla dobrego utrzymania torów. Prace finansowane są ze środków publicznych przeznaczonych na dokapitalizowanie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach dofinansowania Krajowego Programu Kolejowego.

To ważna inwestycja dla poprawy przewozu towarów koleją. Efektem będzie sprawniejszy przejazd większej liczby pociągów, co oznacza lepsze możliwości wymiany handlowej. Takie inwestycje jak ta w Małaszewiczach i Białej Podlaskiej, istotnie zwiększają rolę kolei jako sprawnego i ekologicznego środka transportu mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na stacji Biała Podlaska i Małaszewicze zwiększy rolę ekologicznego transportu kolejowego na ważnej trasie wschód – zachód. Dzięki pracom poprawi konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez granicę – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W zakresie podpisanej umowy jest także budowa przejścia pod torami na nowym przystanku Biała Podlaska Wschodnia.

Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo. Dla podróżnych z trudnościami z poruszaniem się zostaną udostępnione pochylnie. W tunelu zamontowane zostanie energooszczędne, jasne oświetlenie LED. Obiekt zapewni dogodne przejście na dwa nowe perony jednokrawędziowe. Wejście do tunelu będzie zapewnione od strony ulicy Sidorskiej i Akademii Bialskiej - informuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Wykonawcą prac jest firma Trakcja S.A. Prace zaplanowane są na lata 2022-2024.

 

Rozbudowa stacji Małaszewicze i Biała Podlaska są uzupełnieniem inwestycji Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol", dofinansowanej przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę" (CEF). Wartość tego projektu to 736,8 mln zł.

Od października podróżni korzystają na stacji z nowego przejścia podziemnego, którym od strony budynku dworca mogą dostać się na zmodernizowany już wcześniej peron wyspowy. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się i ciężkim bagażem są windy. W przejściu jest oznakowanie i oświetlenie. Wykonawca kontynuuje przebudowę peronu przy budynku dworca. Układana jest nowa nawierzchnia, będą montowane wiaty, ławki, oświetlenie i gabloty informacyjne. Od połowy grudnia planowane jest udostępnienie nowego peronu podróżnym.

PLK wspólnie z miastem wybudowały także bezkolizyjne skrzyżowanie w rejonie ul. Lubelskiej w Białej Podlaskiej. Wyremontowano przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. na ul. Łomaskiej. W ramach tej samej umowy, podróżni korzystają z nowych wyższych peronów z dojściami przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych w Małaszewiczach i Terespolu. Są nowe wiaty peronowe, wygodne ławki, oznakowanie i tablice informacyjne.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy