Reklama

Powiat bialski: Wójt odkrywa mocne karty inwestycyjne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Terespol BIP

Powiat bialski:  Wójt odkrywa mocne karty inwestycyjne - Zdjęcie główne

foto Gmina Terespol BIP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Gmina Terespol przygotowuje dynamiczny budżet na 2023 r. Po bardzo oszczędnym inwestowaniu w minionych latach wreszcie ruszy kilka dużych przedsięwzięć.

Reklama

- Świadomie przeczekaliśmy czas, gdy drożały inwestycje. Teraz siadła deweloperka i łatwiej będzie o wykonawców. Nie mamy długów –  ujawnia swoją taktykę inwestycyjną terespolski wójt Krzysztof Iwaniuk. Dotąd gm. Terespol oszczędzała.

W 2021 r. wykonano tam dochody budżetu gminy aż w 135 proc., uzyskując razem 48,5 mln zł. Znaczącemu skokowi dochodów nie towarzyszył jednak wzrost wydatków. Wykonano je w wysokości 32,3 mln zł, co stanowiło 87,34 proc. planu. Jeszcze gorzej było z wydatkami majątkowymi: wyniosły one ledwie 4,2 mln zł (o 3 mln mniej niż w 2020 r.). W obecnym roku – jak podała Regionalna Izba Obrachunkowa – po trzech kwartałach nieźle przedstawiały się dochody: 36,4 mln zł (na plan roczny 44,5 mln zł), ale słabo wydatki majątkowe -zaledwie 5,48 mln zł (plan na 2022 r. 22,32 mln zł).

     Terespolski wójt Krzysztof Iwaniuk nie ukrywa zadowolenia z projektu budżetu przygotowanego na przyszły rok. Prognozowane tam dochody gminy mają wynieść 46,2 mln zł, a wydatki 65,3 mln zł, w tym majątkowe 33,7 mln zł.
Kwotę planowanego deficytu określa się w wysokości 19,1 mln zł. Źródłami jej pokrycia będą nadwyżki budżetu gminy z lat ubiegłych 18,3 mln zł i pieniądze z lokat dokonanych w minionych latach: prawie 755 tys. zł. Terespolska gmina jako jedna z nielicznych w regionie nie miała dotąd żadnego zadłużenia, a nawet posiada oszczędności.

W obecnym roku wójt ogłosił nawet, że zbiera od mieszkańców przyszłoroczne propozycje inwestycyjne. Lista inwestycji zapisanych w projekcie budżetu jest imponująca. Jak to bywa już tradycyjnie w tej gminie, najwięcej przedsięwzięć i to wartości ok. 26 mln zł ma być realizowanych w stolicy gminy, czyli Kobylanach. Pojawiają się jednak też inwestycje, szczególnie drogowe, w innych wsiach.

- Szybko ruszamy z przetargami. Zanim będą kolejne inwestycje unijne. Żyjemy w czasach, w których trzeba uważać, aby nie przepłacić. Liczymy się z tym, że przewidywalna inflacja może sięgać 20 proc. i możliwa będzie recesja – powiedział nam Krzysztof Iwaniuk.

Był zadowolony ze skutecznego postępowania na udzielenie zamówienia publicznego na budowę Centrum Kultury i Sportu

Aż sześć firm złożyło oferty, najkorzystniejsza dla gm. Terespol była propozycja bialskiej firmy PNB Budownictwo wybudowania obiektu centrum za 17,84 mln zł w ciągu 30. miesięcy. Bogdan Daniluk, zastępca wójta, ogłosił, że gmina zamierzała przeznaczyć na tę kilkuletnią inwestycję 24 mln zł. W 2023 r. przewiduje się wydatkowanie na budowę 10 mln zł.

- Przy centrum wykonamy stołówkę nie tylko z kuchnią dla szkół, ale także do żywienia osób starszych w gminie – mówi wójt.

 

Najważniejsze inwestycje planowane na 2023 r.:
Budowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu - 10 mln zł
Budowa dróg gminnych na terenie Centrum Gminy w Kobylanach - 8,3 mln zł
Wykonanie strefy wypoczynku w sąsiedztwie zbiornika wodnego - 4,36 mln zł
Budowa stadionu sportowego w Kobylanach - 3,04 mln zł
Rozbudowa drogi do osiedla Zastawek - 800 tys. zł
Rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Koroszczynie - 750 tys. zł
Przebudowa drogi gminnej w Kuzawce - 605 tys. zł
Budowa ul. Północnej w Małaszewiczach - 600 tys. zł
Przebudowa odcinka drogi gminnej w Starzynce - 540 tys. zł
Rozbudowa drogi nr 1008221 w Małaszewiczach Małych – 500 tys. zł
Rozbudowa i przebudowa dróg w Łobaczewie Małym, Samowiczach i Kukurykach - 280 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy