Chęć przystąpienia do nowego SIM-u wyraziło 10 gmin z powiatu bialskiego (Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Łomazy, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna), 4 gminy z powiatu radzyńskiego (Borki, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski – gmina miejska, Radzyń Podlaski – gmina wiejska) oraz miasto Parczew.
- Bardzo się cieszymy, że ta kolejna, wychodząca poza pierwszą trzydziestkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, będzie miała miejsce tutaj, w województwie lubelskim. (…) Dzisiaj mamy 350 gmin w 30 SIM-ach. Takich inicjatyw jak dzisiejsza mamy obecnie ok. 8-10 w drodze, więc liczymy na to, że już wkrótce Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będzie 40, co pewnie przełoży się na kolejne 100 gmin, a tym samym będzie to coraz bliżej 1/4 wszystkich gmin w Polsce. Docelowo potencjał programu oceniamy na co drugą gminę w Polsce – mówi prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.
Senator Grzegorz Bierecki uważa projekt za "rewolucyjny"
Kiedy spotkaliśmy się z panem prezesem (Urbanem, red.) w Warszawie, dowiedzieliśmy się, że SIM ma sens, jeśli wybudujemy co najmniej 1000 mieszkań. Zacząłem wówczas zastanawiać się czy rzeczywiście mamy aż takie potrzeby. Wygląda na to, że będzie więcej niż 1000 mieszkań, a więc będzie to jeden z lepszych, większych SIM-ów – podkreślił senator
Krajowy Zasób Nieruchomości zaangażowany jest w 33 spółkach, z czego 30 stanowią Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, do których przystąpiło już przeszło 350 gmin.
Większość spółek została powołana pod koniec 2021 roku i w I połowie 2022 roku czyli w ciągu ostatniego i zarazem pierwszego roku istnienia programu. Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. KZN zakłąda, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.