W godzinach od 10:00 do 12:00 uczniowie wezmą udział w warsztatach, które łączą recykling elektroodpadów z ochroną miejskich pszczół. Podczas zajęć stworzą poidełka z elementów odzyskanych z pralek automatycznych – urządzeń, które po odpowiednim przetworzeniu zyskują zupełnie nowe zastosowanie.
Warsztaty są częścią szerszego projektu „Od pralki do ula”, realizowanego we współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, AURAEKO oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska. Inicjatywa nie tylko podnosi świadomość ekologiczną, ale także daje dzieciom realne narzędzia do działania na rzecz przyrody – i to dosłownie.
Program zajęć zakłada przekazanie wiedzy na temat selektywnej zbiórki elektrośmieci, zagrożeń wynikających z niewłaściwego postępowania z zużytym sprzętem oraz znaczenia recyklingu dla bezpieczeństwa środowiska. Uczniowie przekonają się, że nawet elementy tak niepozorne jak bębny pralek mogą zostać ponownie wykorzystane – tym razem jako schronienie lub źródło wody dla zapylaczy.
Warto zaznaczyć, że w Białej Podlaskiej systematycznie rośnie ilość odzyskiwanego sprzętu elektrycznego. Tylko w ubiegłym roku, za pośrednictwem trzynastu charakterystycznych czerwonych pojemników rozmieszczonych w mieście, zebrano 28 ton elektroodpadów. To efekt działań informacyjnych, a także zaangażowania mieszkańców w codzienne praktyki prośrodowiskowe.
Efekty projektu są widoczne również poza murami szkoły – jednym z nich jest pasieka zlokalizowana w Małpim Gaju. Stoją tam ule wykonane z bębnów pralek, które pełnią nie tylko funkcję domów dla pszczół, ale i nowoczesnych instalacji edukacyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.