– System, który został zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny, jest pierwszym tego typu w Polsce. Ten zaawansowany system obrazowania interwencyjnego został zaprojektowany w celu ulepszenia obrazowania serca dzięki takim funkcjom, jak spersonalizowany wygląd aplikacji użytkownika, wyjątkowa jakość obrazu i integracja z wieloma urządzeniami zewnętrznymi – z dumą podkreślił obecny podczas uroczystości marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Cenna inwestycja
Marszałek zaznaczył, że wartość całej inwestycji wyniosła prawie 3,83 mln zł. Za tę kwotę nie tylko zakupiono angiograf jednopłaszczyznowy wraz z niezbędnym wyposażeniem i oprogramowaniem, ale także opłacono dostosowanie infrastruktury szpitalnej w celu wykonania montażu i instalacji sprzętu, w tym zaprojektowanie, wykończenie i adaptację pomieszczeń w pracowni hemodynamiki. Usługa obejmuje dostawę sprzętu, montaż i instalację oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji oraz szkolenie personelu, jak również gwarancję jakości oraz serwisowanie w okresie gwarancji.
Nowy angiograf zastąpi poprzedni, 12-letni, i pozwoli na lepsze określenie, czy u pacjenta występuje zapalenie naczyń krwionośnych, tętniaki i zakrzepy, zwężenia naczyń.
– Na nowym sprzęcie będą wykonywane koronarografie, angioplastyki i inne procedury, które polegają na wprowadzeniu do serca specjalnej zapinki, której celem jest zamknięcie otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej, realizowane zwłaszcza będą u pacjentów młodych po udarach mózgowych – podkreślił lek. med. Sebastian Wójcik, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym. Dodał, że wyposażony w technologię sztucznej inteligencji nowy angiograf umożliwi procedury zamknięcia ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, wszczepianie stymulatorów u pacjentów z ciężką niewydolnością serca oraz diagnostykę choroby wieńcowej.
Pacjenci skorzystają od Walentynek
Dzięki tym nowoczesnym technologiom kardiolodzy będą diagnozować chorych i ratować życie oraz zdrowie pacjentów z Białej Podlaskiej i całego regionu już od połowy lutego 2025 r.
Kardiolog podkreślił także, iż innowacyjny sprzęt umożliwi precyzyjne dostosowanie dawki promieniowania do pacjenta. Pomoże uczynić wszystkie procedury kardiologiczne nie tylko niezwykle skutecznymi, ale przede wszystkim bezpiecznymi dla zdrowia i życia pacjentów. Jakość obrazu naczyń krwionośnych, jaką oferuje nowy angiograf, jest na najwyższym poziomie, co znacznie poprawia diagnozowanie i leczenie chorób sercowo-naczyniowych.
Podczas konferencji prasowej w szpitalu Artur Kozioł, dyrektor WSzS i przewodniczący Rady Społecznej WSzS Dariusz Litwiniuk oraz lek. med. Sebastian Wójcik, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym, skierowali wiele podziękowań do marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego za dofinansowywanie wielu inwestycji w Białej Podlaskiej oraz do obecnego tam senatora RP Grzegorza Biereckiego za lobbowanie na rzecz szpitala.
Artur Kozioł, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej: Dzięki otrzymanym dotacjom na zakup sprzętu, szpital może zapewniać dostępność w ciągu roku aż ok. 180 tys. pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz 40 tys. hospitalizacji, wykonywać ryczałt w 108%. Obserwujemy opóźnienie wypłacanych nam należności. Za świadczenia nielimitowane w drugim kwartale 2014 r. otrzymaliśmy należność z NFZ dopiero w październiku. Podobnie jest problem z należnością za leki.
Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego: Najważniejsza dla nas jest ochrona zdrowia. Ponad 2 mln mieszkańców województwa lubelskiego ma prawo do opieki zdrowotnej. Pieniądze wydane w Białej Podlaskiej na pierwszym tego typu systemem w Polsce są najlepszą inwestycją. W tym szpitalu mamy dobrego zarządzającego wsłuchującego się w głos doktorów. Szpital na peryferiach może być świetnym ośrodkiem leczniczym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.