reklama
reklama

"Mioduś" w Małpim Gaju. Ekologia na słodko

Opublikowano:
Autor:

"Mioduś" w Małpim Gaju. Ekologia na słodko - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieNie było miodobrania, tylko rozdawanie dzieciom "Miodusia" w słoiczkach. Prezydent poprowadził ciekawą lekcję o ekologii i pszczołach. Dzieci mogły dowiedzieć się wiele o pszczelarstwie i elektroodpadach.
reklama

Plakaty zapowiadały, że w bialskim parku Małpi Gaj w Białej Podlaskiej odbędzie się "Miejskie miodobranie z uli z recyklingu". Efekty pracy pszczół krainek oceniać mieli prezydent miasta Michał Litwiniuk, najmłodsi mieszkańcy oraz współorganizatorzy imprezy - przedstawiciele projektu "Od pralki do ula" - Fundacja Odzyskaj Środowisko i AURAEKO.

Zaplanowano uroczyste odsklepianie wyjętych z ula ramek, wirowanie w ręcznej miodarce i degustowanie miejskiego miodu. Z powodu złej pogody trzeba było przesunąć termin imprezy.

Ryzyko miodobrania

Pszczelarz i zarazem radny Kacper Łaskarzewski, opiekun miejskiej pasieki, wyjaśnił, że już zrobiło się późno i trzeba było wcześniej przeprowadzić zaplanowane miodobranie robocze, a nie uroczyste.

Rok był suchy i ciężki. Już jest po odwirowaniu. Około połowy września pszczoły powinny już być przygotowywane do nowego roku, karmione i leczone – wyjaśnił pszczelarz. Dodał, że na pokaz odwirowania miodu mogły ruszyć z uli pszczoły i przebywające obok dzieci byłyby narażone na użądlenia. Ważniejsze zatem bezpieczeństwo, niż popisy.

Talent nauczycielski prezydenta

Na wydarzenie edukacyjne w Małpim Gaju przybyły dzieci z kilku klas z bialskich szkół i przedszkoli. Z zaciekawieniem uczestniczyły w "lekcji" prezydenta Michała Litwiniuka, który z dużym zaangażowaniem i ekspresją, a co ważniejsze, ciekawie opowiadał o pszczołach, podawał proste porady ekologiczne i zapytywał. Solidnie pracował w swoje urodziny, które przypadały akurat w piątek...

 Później wraz z wiceprezydent Justyną Gorczycą i kilkoma naczelnikami obdzielał dzieci słoiczkami z miodem "Miodusiem" z bialskiej pasieki miejskiej. O królowej pszczół i jak roją się pszczoły opowiadał radny Kacper Łaskarzewski.

Na miarę ekologicznej stolicy

Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko zaś mówiła dzieciom o szlaku pasiek z recyklingu, który zapoczątkowały Kielce, później były Świdnik, Opole, Wałbrzych, Częstochowa czy Poznań. W Białej Podlaskiej też na miejską pasiekę przed ponad rokiem trafiły trzy ule wykonane z bębnów do pralek, które pochodzą z recyklingu. Ekolog przypomniała, że Biała Podlaska została też ekologiczną stolicą recyklingu po zebraniu około 30 ton elektrośmieci, a Szkoła Podstawowa nr 2 miała sukces krajowy w konkursie na ekozwroty.

Uczniowie zatrzymywali się przy urozmaiconych, edukacyjnych stoiskach Multicentrum, Fundacji Odzyskaj Środowisko, Auraeko, Centrum Pszczelarskiego Łaskarzewscy, Bialskiego Centrum Kultury oraz fundacji Bialskich Wodociągów i Kanalizacji. Niektórzy wyszaleli się na dmuchanej zjeżdżalni...

Kacper Łaskarzewski, pszczelarz i radny: Przed ponad dwoma laty namówiłem pana prezydenta, aby utworzyć miejską pasiekę. W trzech ulach mamy po ok. 60 tys. pszczół w każdym. Miejsce w Małpim Gaju jest dobre, gdyż blisko jest woda i pszczoły mają niedaleko do nektaru

Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskać Środowisko: W ramach projektu "Od pralki do ula" przed rokiem przekazaliśmy trzy ule wykonane z bębnów pralek automatycznych. Pszczołom się spodobały i się w nich zadomowiły. Małpi Gaj sprzyja roślinności. Podczas warsztatów edukacyjnych uczniowie mogą tutaj zapoznać się z tematem elektrośmieci, pokazujemy różne frakcje odpadów i jak są przetwarzane. Udowodniamy, że recykling ma sens.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama