Wyspecjalizowany w pozyskiwaniu funduszy na potrzeby m.in. kultury profesjonalny animator Łukasz Pogorzelski z Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu był koordynatorem wspomnianego projektu. Poinformował nas, że partnerami MCKSiR byli: Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu (nauczycielki: Paula Bartkowicz, Patrycja Prokopiuk i uczniowie: Miłosz Juśkiewicz i Mateusz Maliszewski) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol (Grażyna Abram).
Kilka etapów tworzenia i umocnienia zespołów
Najpierw te osoby wzięły udział w cyklu czterech szkoleń w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, dotyczących metod i technik pracy z młodzieżą.
– Kolejnym etapem była diagnoza potencjału kulturowego terespolskiej młodzieży. Spotkanie warsztatowe z uczniami Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyło się w czerwcu i zostało poprzedzone badaniami ankietowymi. Na tej bazie powstał projekt "Będzie Wreszcie Muza w Mieście", którego celem było założenie młodzieżowych zespołów muzycznych. Młodzież w wakacyjnych warsztatach została przygotowana do swoich pierwszych, publicznych występów – relacjonuje Łukasz Pogorzelski.
Podczas wakacji młodzi uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach muzycznych oraz warsztatach pisania tekstów piosenek i wierszy; pierwsze prowadził Andrzej Niedziółko – "Haber" z punkrockowego zespołu "Nie Ważne", a drugie Maciek Szupiluk z hardcorowej kapeli "Back to Reality". Łukasz Pogorzelski dodaje, że kolejnym działaniem były wizyty studyjne u istniejących od wielu lat zespołów Koniec Listopada i Gutter Sirens.
– Terespolska młodzież miała okazję zobaczyć, jak odbywają się próby muzyczne u "zawodowców", którzy przekazali wiele cennych wskazówek, a także mogła wspólnie z nimi pograć – podkreśla koordynator z MCK. Dodaje, że dzięki tym przygotowaniom utworzono z dwóch powstających zespołów wspólny jeden, który zadebiutował przed szerszą publicznością w terespolskim festynie na zakończenie wakacji.
Do zakończenia projektu pozostał planowany wyjazd na koncert wybranego przez młodzież popularnego w kraju zespołu.
Lepszy swój własny koncert. Grają po zakończeniu projektu
– Po różnych perypetiach zapadła wspólna decyzja, że zamiast wyjeżdżać na koncert, lepiej zorganizować go w Terespolu, a dokładnie w sali gimnastycznej ALO, tak, aby jak najwięcej młodzieży mogło z takiej oferty skorzystać. Finałowy koncert odbył się w piątek 18 października – podkreślił Łukasz Pogorzelski. Zaznaczył, iż z młodzieżą wystąpił też zespół Koniec Listopada.
Dzięki temu ministerialnemu projektowi powstała sala muzyczna w liceum, z której korzystają młodzi amatorzy gry na gitarze nie tylko z grup ćwiczących w wakacje, ale także kapela dorosłych.
– W godzinach 16 - 19 mogą tam organizować swoje próby. Instruktor z MCKRiS wypożyczył młodzieży perkusję, aby dalej ćwiczyła. Zatem założone na czas projektu zespoły Back To Reality oraz Sonic Explosion nie przestały istnieć – podsumowuje koordynator.
W nowym zespole (złożonym z powstałych dwóch) wystąpili: Aleksandra Górecka, Anna Stefaniuk i Martyna Zieniuk (wokal), Maciek Badalski (wokal, keyboard), Bartek Bielak (gitara), Maciej Parzyszek (gitara), Grzegorz Sobieszuk (gitara), Marek Maciuk (keyboard) i Dawid Macwejko (puzon).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.