reklama
reklama

Czarna plama z pogotowiem stomatologicznym

Opublikowano:
Autor:

Czarna plama z pogotowiem stomatologicznym - Zdjęcie główne

Na pierwszy rzut oka powstaje wrażenie, że Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym obejmuje także stomatologię

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW weekendy i nocami ludzie z bólem zęba w Białej Podlaskiej i w pow. bialskim nie mają szans na uzyskanie pomocy dentystycznej. Cierpiącym proponuje się jechać do Lublina lub Łukowa, gdzie funkcjonują punkty stomatologicznej pomocy doraźnej.
reklama

Energiczne działania podjął starosta bialski Mariusz Filipiuk, który usiłował pozyskać specjalistów do stworzenia pogotowia dentystycznego. Nawiązał współpracę z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na nasze pytanie o te działania podinspektor Marzena Hołownia ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wyjaśniła:

Z inicjatywy radnych powiatu bialskiego przeprowadziliśmy wiele rozmów z okolicznymi indywidualnymi gabinetami i przychodniami stomatologicznymi w celu zachęcenia do podjęcia się trudu prowadzenia punktu stomatologicznej pomocy doraźnej – odparła.

Ofensywa starosty

 Wspomniała, iż umieszczane były komunikaty na stronie internetowej Starostwa Powiatowego skierowane do pomiotów leczniczych mających uprawnienia do leczenia stomatologicznego z prośbą o prowadzenie punktu stomatologicznej pomocy doraźnej.

Wystosowane zostało pismo do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przeprowadzenie postępowania w celu wyłonienia świadczeniodawcy udzielającego świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej – nadmieniła Marzena Hołownia.

Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy LOW NFZ, poinformowała nas, że nie złożono żadnej oferty na ogłoszone 20 lutego 2024 r. postępowanie konkursowe na udzielanie świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej na terenie powiatów bialskiego i parczewskiego oraz w Białej Podlaskiej.

9 lipca wpłynęło do nas pismo od Mariusza Filipiuka, starosty powiatu bialskiego, z informacją, że po przeprowadzonych działaniach udało się pozyskać podmiot, który chciałby świadczyć pomoc doraźną na wskazanym obszarze oraz z wnioskiem o ogłoszenie postępowania na stomatologiczną pomoc doraźną w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska – podkreśla rzecznik. 

Dodaje, że jednak po dziesięciu dniach Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał informację ze starostwa o wycofaniu się podmiotu, który wstępnie deklarował poprowadzenie stomatologicznej pomocy doraźnej na omawianym terenie.

W chwili obecnej nie mamy innych wniosków o zawarcia umowy w zakresie świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej na obszarze powiatu bialskiego i m. Biała Podlaska – zaznacza Małgorzata Bartoszek.

Świadczenie gwarantowane, ale go nie ma

Starosta Mariusz Filipiuk jednak nie ustępuje. 24 lipca na portalu Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej zamieścił komunikat – prośbę dotyczącą "zabezpieczenia dostępności do świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej w powiecie bialskim". Stwierdził, że szczególnie dotkliwy w powiecie jest brak dostępu do pogotowia stomatologicznego.

Jest to tzw. biała plama niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych. W chwili obecnej w powiecie bialskim, jak również w mieście Biała Podlaska, w godzinach nocnych oraz w dniach wolnych od pracy nie ma żadnej możliwości skorzystania w trybie nagłym ze stomatologicznej pomocy doraźnej, pomimo że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie działań gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, jest to świadczenie gwarantowane – podkreślił starosta. 

Zwrócił się z apelem do podmiotów mających uprawnienia do prowadzenia leczenia stomatologicznego o podjęcie trudu zorganizowania i prowadzenia pogotowia dentystycznego na obszarze powiatu oraz do kontaktu z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w tej sprawie.

Zapytaliśmy Annę Jureczek, inspektor z referatu oświaty, kultury i zdrowia Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, czy nastąpiła jakaś reakcja "podmiotów stomatologicznych".

Nie ma zainteresowania. Nie opłaca się dentystom tworzenie punktu. Oceniają, że za słaba jest wycena – odpowiedziała inspektor.

Prywatnie? Za tydzień

Pan Marian z Białej Podlaskiej powiedział nam, że z bólem opuchniętego dziąsła kilka dni poszukiwał pomocy najpierw w niedzielę. Oczywiście, nikt w gabinetach nie odbierał telefonu.

Wyruszył do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej, gdzie poradzono mu, aby jechał z tym bólem do Lublina...

Młoda lekarka proponowała ewentualnie tylko zastrzyk przeciwbólowy. Absolutnie odmówiła mi podania antybiotyku, o który prosiłem, aby powstrzymać infekcję w dziąsłach – wspomina pacjent.

Co ciekawe, tuż obok tejże "Opieki" w obiekcie szpitala znajduje się gabinet stomatologa, który przyjmuje jedynie w trzy dni w środku tygodnia przez kilka godzin. Czyż szpital nie mógł wynająć w bardzo dobrym miejscu lokalu wyłącznie chętnym na stworzenie pogotowia stomatologicznego?

W poniedziałek pan Marian zaczął telefonicznie poszukiwać pomocy u bialskich stomatologów. Wielu nie odbierało telefonu, pewnie było na urlopach. Kiedy wreszcie się dodzwonił do kilku pracujących gabinetów, na hasło, że z bólem poszukuje pomocy, jedna pani dentystka proponowała mu wizytę... 27 września. 

W dwóch miejscach obiecywano usługę prywatną za tydzień (w jednym nawet wpisano pacjenta na listę rezerwową). Wreszcie doświadczona pani stomatolog nieopodal sklepu Lidla przyjęła następnego dnia bialczanina i wypisała receptę m.in. na antybiotyk.

Oczywiście, nie sprawdził wszystkich około 50 punktów (gabinetów i przychodni) stomatologicznych w mieście.

NASZ KOMENTARZ
Do kowala
W średniowieczu problemy z usuwaniem zębów najpierw załatwiali kowale. Bez znieczulenia. Nie trzeba się do nich zapisywać na tydzień lub miesiąc wcześniej... Nie każdy klient wytrzymywał taką "terapię"... Teraz też nie każde oczekiwanie na pomoc dentystyczną musi się skończyć przeżyciem...
Marek Pietrzela

 

Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ: Aktualnie w województwie lubelskim, w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, funkcjonuje sześć punktów stomatologicznej pomocy doraźnej. Są one zlokalizowane w: Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Kazimierzu Dolnym i Zamościu.

Zęby muszą wytrzymać
Informator o terminach leczenia NFZ podawał w piątek, że pilne przypadki w Poradni Stomatologicznej w bialskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym mogą być leczone dopiero 14 listopada 2024 r., zaś stabilne 13 listopada 2025 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama