Reklama

Biała Podlaska: Zbierali podpisy o przywrócenie finansowania in vitro przez państwo. W mieście będzie taki program

Opublikowano:
Autor:

Biała Podlaska: Zbierali podpisy o przywrócenie finansowania in vitro przez państwo. W mieście będzie taki program - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Bialski samorząd powoli przystępuje do realizacji programu zapewniającego finansowanie in vitro. - Samorządy stanęły przed wyzwaniem, by takiej pomocy udzielić - mówi prezydent Białej Podlaskiej

Reklama

Jak podkreśla prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, w czasie gdy rządziła koalicja PO-PSL został przyjęty program finansowania przez państwo in vitro.

- Dzięki której kilkadziesiąt tysięcy rodzin doczekało się spełnienia tego największego marzenia, marzenia o posiadaniu dziecka, o tworzeniu szczęśliwej rodziny – mówił prezydent

Ale gdy Zjednoczona Prawica przejęła rządy w Polsce, państwo przestało finansować te procedurę.

- Samorządy stanęły przed wyzwaniem, by takiej pomocy udzielić. Wiele miast w Polsce takie programy przyjęło - mówi Litwiniuk.

Rada miasta przyjęła uchwałę proponująca przygotowanie w mieście takiego programu.

- W tej chwili program podlega ocenie specjalistów. Po jego zakończeniu zostanie skierowany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Najprawdopodobniej po uzyskaniu pozytywnej opinii, taki program będziemy mogli przedłożyć do przyjęcia radzie miasta wiosną tego roku. W projekcie budżetu na 2023 r zostały zabezpieczone środki na start programu w kwocie 50 tys zł – podkreśla prezydent Litwiniuk.

Miasto włącza się w ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy, który ponownie ma przywrócić finansowanie tej medycznej procedury przez państwo. 14 stycznia na placu Wolności zbierano w tej sprawie podpisy od bialczan.

Jeżeli uzbieramy 100 tys podpisów, to daje szansę dla wszystkich. Apeluje i zachęcam do jak najszerszego udziału w akcji. Jest pomocna, w ciągu kilku lat gdy był dostępny program in vitro, było ponad 22 tys nowych urodzeń. Chcemy, by wszyscy którzy potrzebują i chcą mieć swojego potomka, żeby mogli skorzystać z tej cudownej, opartej na zasadach nauki metody – mówi Riad Haidar, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Szczegóły programu będą po jego zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.

- Kwota 50 tys zł może zapewnić dofinansowanie do realizacji tej procedury kilku parom – dodaje prezydent

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy