reklama
reklama

Biała Podlaska : Tylko urzędnik przyznał się do winy. Sprawa "ustawianych przetargów" już w sądzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biała Podlaska : Tylko urzędnik przyznał się do winy. Sprawa "ustawianych przetargów" już w sądzie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieProkuratura Okręgowa oskarżyła trzech urzędników i dwóch przedsiębiorców z Białej Podlaskiej oraz z bialskiej gminy w głośnej aferze przetargowej.
reklama

Ta sprawa stała się głośna w kwietniu 2021 r., gdy Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymanych urzędnikach miasta i bialskiej gminy oraz lokalnych przedsiębiorcach, którzy mieli brać udział w ustawianych przetargach na budowę dróg w Białej Podlaskiej i w bialskiej gminie. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ujawnił w mediach, że materiał śledczy wskazywał, iż między urzędnikami a przedsiębiorcami występującymi w roli kontrahentów dochodziło do pozaproceduralnych ustaleń, które miały wpływ na przetargi organizowane w Białej Podlaskiej.

 

reklama

- Jak wskazuje zgromadzony materiał, dochodziło wręcz do wspólnego uzgadniania warunków, które musieli spełniać potencjalni kontrahenci, by mieć szansę na zlecenia – mówił rzecznik.

 

Oburzenie kolegów przedsiębiorców

reklama

 

Z bardzo krytycznym stanowiskiem wobec CBA wystąpiła Bialskopodlaska Izba Gospodarcza. Stwierdziła, że wokół zatrzymanych urzędników i przedsiębiorców "w całym kraju została wytworzona aura, w której w powszechnej opinii nie było już podejrzanych, ale posiadający prawomocne wyroki przestępcy". 

 

Wobec pięciu podejrzanych zastosowano jako środek zapobiegawczy poręczenie majątkowe od 20 tys. zł do 100 tys. zł. Wobec tylko jednego podejrzanego, czyli Władysława S., który jest urzędnikiem Urzędu Miasta, śledczy wystąpili o zawieszenie w wykonywaniu czynności służbowych.

reklama

 

 

Prokuratura postanowiła dokładnie zbadać przetargi organizowane od lutego do lipca 2020 roku, gdy jeden z podejrzanych przedsiębiorców wygrywał postępowanie w mieście i gminie. Prokuratorzy zawnioskowali do urzędu o wydanie dokumentacji sześciu przetargów, m.in. na budowę ścieżki rowerowej i przebudowę chodników przy ulicy Sidorskiej, na budowę ulicy Armii Krajowej oraz na trzeci etap przebudowy ulicy Warszawskiej (koszt ponad 9,3 mln zł).

 

Nie było podejrzeń

 

W minionym roku na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w sprawie tej afery bialski prezydent Michał Litwiniuk podkreślił, że wspomniane przetargi "nie wzbudziły podejrzeń, dlatego że w pięciu na sześć przetargów uzyskaliśmy oferty niższe niż zakładane przez nasz kosztorysy". Polecił przeprowadzenie audytu.

 

- Dotyczył on przestrzegania zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności i przejrzystości w wybranych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego – wyjaśnia rzecznik. – Podczas audytu sprawdzono, czy w zakresie zamówień publicznych zapewniono adekwatną, skuteczną i efektywną kontrolę zarządczą. Nie wykazał on nieprawidłowości – powiadomiła nas jesienią Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy UM.

 

Oskarżono pięciu mężczyzn

 

Zastępca prokuratora okręgowego Jacek Drabarek poinformował nas w piątek, że w bialskim Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Okręgowej w Lublinie w Białej Podlaskiej opracowano akt oskarżenia dotyczący pięciu osób.

 

- Inspektorowi d.s. inwestycji Władysławowi S. z bialskiego UM zarzucono dwa przestępstwa. Pierwsze dotyczy przyjęcia korzyści w postaci wykonania przez sprzęt specjalistyczny Wiesława H. prac ziemnych na działce urzędnika w zamian za udzielenie informacji o 3 przetargach nieograniczonych. Drugi zarzut dotyczy trzech czynów – niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień podczas przekazywania urzędowych informacji osobom nieuprawnionym – informuje prok. Jacek Drabarek.

 

Zastępca bialskiego wójta Adam O. został zaś oskarżony o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień podczas udzielania informacji o jednym z przetargów. Za podobny czyn także w tymże samym przetargu został też oskarżony Grzegorz G., inspektor referatu drogowego w Urzędzie Gminy Biała Podlaska.

 

Przedsiębiorcy Wiesław H. i Bogdan Sz. otrzymali zarzuty wiążące się z tymi dotyczącymi urzędników. Pierwszemu z nich zarzuciła prokuratura udzielenie korzyści Władysławowi S. w związku z trzema przetargami oraz nakłanianie Adama O. i Grzegorza G. do popełnienia przestępstwa. Bogdan Sz. natomiast ma zarzut nakłaniania urzędnika Władysława S. do ujawnienia tajemnic dotyczącej trzech przetargów, które chciał wygrać.

 

- Za zarzucane tym osobom czyny grozi kara od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej – informuje zastępca prokuratora okręgowego Jacek Drabarek. Dodaje, iż tylko pracownik Urzędu Gminy przyznał się do zarzucanego mu czynu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama