W miniony weekend, podczas ocieplenia, platformy na linach i trampolina były zapełnione dziećmi radośnie korzystającymi z innowacyjnych urządzeń w balance parku. Ten oryginalny bialski projekt w ramach budżetu obywatelskiego został zgłoszony w 2021 r. przez radnych Marka Dzyra (Zjednoczona Prawica) i Marcina Izdebskiego (Koalicja Obywatelska) oraz Jakuba Radomińskiego, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Orzechówek. Zyskał poparcie ponad 2,6 tys. głosujących.
Podczas pierwszej weryfikacji przez urzędników projekt został odrzucony, ponieważ w pierwotnym założeniu instalacje parku linowego miały być oparte o pnie drzew. Po odwołaniach i zmianie koncepcji park oparto o metalowe słupy obok drzew. Instalacje wykonała i zamontowała za 584 tys. zł firma Project Outdoor Polska z Bielska Białej, podobne inwestycje realizowała już na kilku kontynentach.
- Początkowo miał być to park linowy na dużej wysokości z ograniczeniem siatkowym, gdy jednak koszty wzrosły, z projektantem wybraliśmy niższy balance park, który jest bezpieczniejszy. Teraz bawią się tu nawet dzieci osób, które wcześniej podpisały się pod protestem przeciw inwestycji, która miała zakłócić im mir domowy. Dotąd w zadrzewionym dębami miejscu była jedna wielka kuweta dla psów – wspomina Marek Dzyr, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Podczas uroczystego otwarcia prezydent Michał Litwiniuk wyliczył liczne inwestycje zrealizowane w ramach siedmiu edycji budżetu obywatelskiego w mieście. Podkreślił udział w tych inicjatywach wyjątkowo dbającego o dobrostan osiedla Stowarzyszenia Orzechówek.
Prezydent też osobiście wypróbował jeden z modułów parku z najmniej skomplikowanymi przeszkodami, a naczelnik jego gabinetu Wojciech Sosnowski podskakiwał na trampolinie.
- Apeluję o rozsądne użytkowanie takich miejsc w mieście. Park ma regulamin. Nikt nie zwalnia rodziców od odpowiedzialności za własne dzieci. Takie miejsca są nadzorowane przez straż miejską i policję. Z upływem lat zabezpieczamy je w monitoring – zapewnił wiceprezydent Maciej Buczyński. Krystyna Nowicka z Rady Osiedla zaapelowała do prezydentów o barierkę przy parku od ul. Kąpielowej, inni uczestnicy uroczystości wskazywali na potrzebę oświetlenia urządzeń i utwardzenia dojścia do nich.
Park balance Pod Dębami
Park linowy składa się z trzech modułów zawierających od 3 do 7 platform z 3, 7 lub 11 przeszkodami. Zestaw trampolin ma 9 trójkątnych stanowisk na sprężynach. Ponadto park balance wyposażono w 8 ławek parkowych, 4 stojaki na rowery i 4 kosze na śmieci, a także barierki chodnikowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.