reklama
reklama

Biała Podlaska: Awansowano 77 policjantów

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskiePo roku obniżenia wskaźników dotyczących odnotowanych przestępstw obciążana wieloma obowiązkami z pilnowaniem kolejek granicznych bialska policja mogła celebrować swoje doroczne święto. Niektórzy funkcjonariusze otrzymali nominacje i nagrody.
reklama

W ubiegłą środę bialska komenda obchodziła Święto Policji, które formalnie jest wyznaczone przez Sejm na 24 lipca. Zostało zorganizowane w sali konferencyjnej budynku Starostwa Powiatowego, gdzie mogło pomieścić się wielu zaproszonych gości, m.in. z prokuratur, samorządów, duchowieństwa oraz instytucji mundurowych i cywilnych.

Uroczystość rozpoczęła symboliczna minuta ciszy po poległych na służbie policjantach.

Później komendanci wojewódzki mł. insp. Tomasz Gil i miejski insp. Andrzej Antoniewski wręczyli nominacje na wyższe stopnie policyjne. Łącznie awansowanych zostało aż 77 policjantów. Trzech w korpusie oficerów, 39 funkcjonariuszy otrzymało awans w korpusie aspirantów, 22 policjantów otrzymało awans w korpusie podoficerów oraz 13 policjantów w korpusie szeregowych. 10 policjantów wyróżnionych zostało awansami przedterminowymi.

Półwieczny detektyw i sukcesy

Szczególnie uhonorowany został pamiątkowym ryngrafem asp. szt. Krzysztof Sęczkowski, detektyw z Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Wisznicach. Ten funkcjonariusz ma za sobą aż 50 lat służby.

Podczas powitalnego przemówienia p.o. komendanta miejskiego bialskiej policji, insp. Andrzej Antoniewski podkreślił, że aspirant nabył ogromną wiedzę i doświadczenie, dając innym przykład do naśladowania.

Gratulował odznaczonym i podziękował policjantom za rok dobrej służby, za wyniki osiągane przez bialską komendę, gdyż w wielu kategoriach w 2023 i w pierwszym półroczu 2024 r. spadła liczba odnotowanych przestępstw. Dodał, że pomimo nowych wyzwań, jakim musieli sprostać funkcjonariusze, utrzymują wysoki poziom swojej pracy. Zauważył, że policjanci z tej komendy dają sobie radę z wieloma dodatkowymi obowiązkami, m.in. przy granicy i w kolejce tirów, a obywatele dziękują im za wrażliwość, profesjonalizm i skuteczność. 

W ubiegłym roku spadła liczba zabitych na naszych drogach – podkreślił komendant. Specjalne podziękowania skierował do samorządowców za to, że w trudnym okresie policjanci mogli liczyć na wsparcie materialne i dobre słowa.

Jak co roku z okazji Święta Policji

W trakcie uroczystości wręczone zostały także odznaczenia za aktywną pracę na rzecz środowiska emerytów i rencistów policyjnych: pośmiertnie dr. Riadowi Haidarowi (w jego imieniu podziękowania odebrała żona Irena), ks. Marcinowi Gościkowi z Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz byłemu komendantowi bialskiej policji Wojciechowi Czapli.

Podczas uroczystości podsumowany został turniej strzelecki zorganizowany na strzelnicy Fundacji "Guardian" pod honorowym patronatem prezydenta miasta. I miejsce wywalczyła drużyna reprezentująca Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych, na II miejscu uplasowała się drużyna Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, a na trzecim reprezentacja Urzędu Miasta, w której imieniu puchar odebrał Michał Litwiniuk. 

Prezydent także złożył list okolicznościowy oraz podziękował policjantom za współpracę i podkreślił, że drużyna komendy aktywnie włączyła się do zdobywania przez Białą Podlaską tytułu Rowerowej Stolicy Polski.

Komendant wojewódzki policji mł. insp. Tomasz Gil podziękował policjantom za wysiłki, zaangażowanie i poświecenie. Podkreślił, iż ta służba nabiera nowego wymiaru, kiedy jest napięta sytuacja na granicy z Białorusią.

Brakuje policjantów, ale idą nowi

Podczas krótkiej konferencji zapytaliśmy komendanta wojewódzkiego o wakaty w policji.

Nie ma optymalnego poziomu kadr w naszych jednostkach. Realizujemy jednak swoje zadania. Stajemy na ich wysokości Uzupełniamy wakaty, w garnizonie lubelskim brakuje nam obecnie ok. 350 policjantów. Za kilka dni przybędzie nam po ślubowaniu 50 nowych. W kolejnej czwartej edycji pozyskamy 70. Mamy nadzieję przyjąć do końca roku 130-140 funkcjonariuszy – odpowiedział nam mł. insp. Tomasz Gil.

Na podobne pytanie dotyczące bialskiej komendy odpowiedział też p.o. komendanta miejskiego policji insp. Andrzej Antoniewski.

Mamy 20 wolnych etatów i chcielibyśmy je jak najszybciej uzupełnić. Rynek pracy się zmienia, konkurują ze sobą służby mundurowe. Dziś młody człowiek ma duży wybór, jeśli chce służyć w służbach mundurowych. Policja jednak daje największy poziom kreatywności, możliwość awansu i kontaktu z mieszkańcami – zachęcał komendant.

Mł. insp. Tomasz Gil, komendant wojewódzki policji w Lublinie: W ostatnim okresie bardzo rośnie zagrożenie granicy wschodniej państwa. Istnieje zatem konieczność, aby bliżej granicy zaangażować nasze znaczne siły. Oddział prewencji lubelskiej policji zatem powiększa się o oddział zamiejscowy policji w Białej Podlaskiej. Bialska policja zyska na tym odciążeniu jej, będzie mogła strzec bezpieczeństwa obywateli. Planujemy też wyjść naprzeciw przestępczości osób rosyjskojęzycznych. Będziemy tworzyć z funkcjonariuszy mówiących dobrze po rosyjsku zespół zajmujący się właśnie tą grupą podejrzanych.

P.o. komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej insp. Andrzej Antoniewski: Jest nas zdecydowanie za mało, jeśli chodzi o zagrożenia na ścianie wschodniej. U nas nie ma jednak problemu z nielegalnymi migrantami, gdyż Bug jest dość szczelną granicą. Dodatkowe obciążanie dla nas stanowi pilnowanie porządku w kolejce ciężarówek. Do Białej Podlaskiej, w porównaniu z innymi powiatami, przyjeżdża dość duża liczba osób innej narodowości tu uczących się i w większości przypadków legalnie pracujących. Olbrzymia szkoła jest fajną placówką edukacyjną.

Autor Tekstu: Marek Pietrzela

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama