reklama
reklama

Lublin: Młodzież Wszechpolska wystawiała "akty zgonu politycznego" samorządowcom. Prokuratur umarza, prezydent składa zażalenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DSM

Lublin: Młodzież Wszechpolska wystawiała "akty zgonu politycznego" samorządowcom. Prokuratur umarza, prezydent składa zażalenia - Zdjęcie główne

Krzysztof Żuk | foto DSM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Prezydent Lublina złożył zażalenia na decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie opublikowania aktów zgonu politycznego. Sprawa ma swój początek w 2017 roku, gdy Młodzież Wszechpolska wydała takie akty na prezydentów polskich miast, w tym Lublina. Miało to związek z deklaracją o przyjmowaniu imigrantów.
reklama

W 2017 roku Młodzież Wszechpolska zamieściła w internecie "akty zgonu politycznego". Obrazki były wzorowane na autentycznych aktach zgonów. Narodowcy tłumaczyli, że była to ich reakcja na deklarację w sprawie przyjmowania imigrantów. Dokument o tym podpisali prezydenci 11 miast.

- Niniejszy akt zgonu politycznego został sporządzony na podstawie  "Deklaracji Prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji", która jest wstępem do przyjmowania tzw. uchodźców przez polskie samorządy. Akt ten ma charakter symboliczny i jest wyrazem sprzeciwu polskiego społeczeństwa wobec systemu relokacji siejących terroryzm imigrantów z Bliskiego Wschodu - mówili wtedy w rozmowie z Polsat News, organizatorzy akcji.

Akty były wypisane imiennie dla każdego z prezydentów. Dostali je prezydenci: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Akt wypisano też Krzysztofowi Żukowi - prezydentowi Lublina. A jako "przyczynę zgonu" wpisano we wszystkich aktach "liberalizm, multikulturalizm, głupota". Jak wyjaśniali narodowcy - "kariera polityczna prezydentów tych miast w naszej opinii dobiegła końca, ponieważ większość obywateli, w tym wyborcy  "parszywej jedenastki" jest przeciw przyjmowaniu imigrantów".

W samej deklaracji można było przeczytać, że polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców.

- Deklarujemy współdziałanie miast poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami - napisano w deklaracji samorządowców.

Wówczas Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, który zginął w trakcie finału WOŚP, w wyniku ataku nożownika, złożył zawiadomienie do prokuratury za akt wypisany na siebie przez narodowców. Ale Prokuratura Gdańsk-Śródmieście w 2019 r. umorzyła śledztwo w tej sprawie i stwierdziła, że grafiki są wyrazem niezadowolenia, nie zawierały gróźb oraz nawoływania do nienawiści. W efekcie zaskarżono taką decyzję. Potem sprawa trafiła do gdańskiej Prokuratury Okręgowej, a ta z kolei zdecydowała o umorzeniu śledztwa, bo uznała, że akcja Młodzieży Wszechpolskiej nie miała znamion przestępstwa.

We wtorek (24 sierpnia) prezydent Lublina skomentował całą sprawę w mediach społecznościowych, odnosząc się przy tym do gróźb, jakie niedawno otrzymał. Poinformował też o tym, że złożył zażalenia.

Pozostałą część artykułu przeczytasz tutaj.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu pulawy.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama