Reklama

Reklama

Zarzuca gminie nieuszanowanie szczątków unitów

Opublikowano: pon, 28 wrz 2020 07:12
Autor: | Zdjęcie: Marek Pietrzela

Zarzuca gminie nieuszanowanie szczątków unitów - Zdjęcie główne

W Pratulinie męczennicy uniccy zostali godnie uszanowani. Na zdjęciu kaplica relikwii, w której znajduje się sarkofag z relikwiami bł. Wincentego i jego 12. współbraci | foto Marek Pietrzela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkaniec Konstantynowa domaga się upamiętnienia tablicą informacyjną miejsca pochówku miejscowych unitów.

Reklama

Stanisław L., jako potomek podlaskich unitów, upomniał się o pamięć dla swoich przodków i innych wiernych tego wyznania. Przywołuje wspomnienia z przeszłości, gdy podczas prowadzenia wykopów w Konstantynowie i okolicznych wsiach był świadkiem znajdowania kości ludzkich, prawdopodobnie unitów.

Teraz wypomniał samorządowcom, że zapoczątkowana przez cara Mikołaja II desakralizacja cmentarzy unickich trwa do dziś. W Konstantynowie (gdzie ziemianie krzewili unię) jest to szczególnie bolesne, gdyż w 1869 r. prześladujący unitów carat pozbawił tę miejscowość praw miejskich i przemianował na osadę.
Koszmar spędza mi sen z powiek...

Pan Stanisław przypomniał, że w latach 1977-1986 ówczesne władze gminy kupiły żwir i piasek z pola znajdującego się w miejscu dawnego cmentarza epidemicznego tuż przy drodze Konstantynów-Sarnaki.

– Byłem świadkiem pozyskiwania tego surowca, widziałem wydobywane szczątki ludzkie i wszystkie cechy świadczące o znajdujących się tam mogiłach. Wykopy były prowadzone koparką. W ścianach i stropach budynku Urzędu Gminy znajdują się prochy ludzkie z tych mogił – wspomina autor petycji. Chce, by cmentarz epidemiczny upamiętniono tablicą informacyjną.

Upomniał się też o teren pochówku zmarłych w okolicy dawnej cerkwi unickiej.

– Miejsce to było kilkakrotnie rozkopywane, bo budowano tam wodociąg, kanalizację sanitarną, deszczową, kładziono kable. Groby były rozkopywane, a ziemia wraz ze szczątkami ludzkimi wywożona w różne rejony gminy, na przykład pod szkołę przy ul. Nowej. Znajdowano tam kości – relacjonuje. Wspomina, iż przed laty on i jego koledzy z Zakładu Usług Wodnych podczas przenoszenia hydrantu przeciwpożarowego zauważyli, że rozkopują mogiły.

– Postanowiliśmy, że operator koparki będzie ostrożnie opróżniał łyżkę urządzenia, by umożliwić mi i mojemu koledze wybieranie kości, szczątków ludzkich. Zebraliśmy dwa worki foliowe, które następnie ułożyliśmy na dnie wykopu. Ten koszmar spędza mi sen z powiek, ale w tej sprawie nie jestem osobą decyzyjną – wyznaje.

 Trzeba przeczekać wirusy

Stanisław L. wniósł zatem petycję w imieniu własnym do przewodniczącego Rady Gminy w Konstantynowie. Postulował m.in., aby na miejscu pochówku przy dawnej cerkwi nie lokalizować żadnych elementów infrastruktury oraz "upamiętnić w postaci tablicy informacyjnej charakter tego miejsca". 

Żądał również ograniczenia do niezbędnego minimum ruchu pojazdów na cmentarzu do powierzchni wyłożonej kostką, zlikwidowania parkingu dla pojazdów. Zaproponował nawet ekshumację szczątków osób tam pogrzebanych i zorganizowanie "uroczystości godnego pochówku".

Komisja skarg, wniosków i petycji konstantynowskiego samorządu przekazała tę petycję do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury tego urzędu, poinformował nas, że nie kwestionuje możliwości upamiętnienia.

– Po likwidacji cerkwi unickiej cmentarz nie był użytkowany. W okresie międzywojennym został zagospodarowany. Skoro ludzie chcą upamiętnienia unitów w Konstantynowie, mogą to uczynić – mówi konserwator zabytków.

Romuald Murawski, konstantynowski wójt, powiedział nam, że Stanisław L. otrzymał od niego odpowiedź.

– Kiedy uspokoi się sytuacja z pandemią, zajmiemy się wnioskiem mieszkańca gminy. Będziemy chcieli upamiętnić miejsce pochówku unitów obok byłej cerkwi. W Konstantynowie ożywiła się dyskusja o pamiątkowych tablicach na kamieniach – mówi wójt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.