Reklama

Ustawa antyprzemocowa 2.0. Marcin Romanowski: Zwiększanie bezpieczeństwa to czyny, nie puste słowa.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ustawa antyprzemocowa 2.0. Marcin Romanowski: Zwiększanie bezpieczeństwa to czyny, nie puste słowa. - Zdjęcie główne

Marcin Romanowski Wiceminister Sprawiedliwości

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ustawa antyprzemocowa doczeka się swojej wersji 2.0. O tym, kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie nowych przepisów, zdecydują parlamentarzyści. Projekt ustawy trafił do sejmu po przyjęciu go przez Radę Ministrów. Celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u osób dotkniętych przemocą domową. Co się zmieni?

Reklama

Ustawa antyprzemocowa doczeka się swojej wersji 2.0. O tym, kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie nowych przepisów, zdecydują parlamentarzyści. Projekt ustawy trafił do sejmu po przyjęciu go przez Radę Ministrów. Celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u osób dotkniętych przemocą domową. Co się zmieni?


Nowy projekt ustawy antyprzemocowej zakłada możliwość nałożenia przez funkcjonariuszy policji lub żandarmerii wojskowej natychmiastowego zakazy zbliżania się do ofiary, kontaktowania się z nią, a także wstępowania do miejsc, w których przebywa ofiara przemocy. Chodzi tu o szkołę, pracę oraz obiekty sportowe i kulturalne. Taki zakaz trwa 14 dni. To czas na wniesienie sprawy do sądu cywilnego, który może wydłużyć czas trwania zakazów. Do tej pory ograniczenia obowiązywały jedynie w sytuacji zbliżania się do mieszkania.
Widzimy pozytywne zmiany po wprowadzeniu pierwszej ustawy antyprzemocowej przed dwoma laty. Poziom bezpieczeństwa ofiar przemocy domowej znacząco wzrósł. Pokazują to liczby. Około 10 procent policyjnych interwencji, które skutkowały wdrożeniem natychmiastowego zakazu zbliżania się sprawcy do mieszkania pokrzywdzonego. To również prawie 6 tysięcy spraw, a w tym osób, które dzięki temu poczuły się bezpieczne – komentuje Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Ustawa antyprzemocowa 2.0 ma być odpowiedzią na postępujący wciąż rozwój techniki i cyfryzacji. Zakaz komunikowania – jeden z trzech punktów wprowadzonych przez projekt – ma zabezpieczyć ofiarę przemocy przed niebezpieczeństwem z Internetu. Sprawca nie będzie mógł kontaktować się z pokrzywdzonym żadnymi kanałami – ani telefonicznie, ani przez media społecznościowe. Uchroni to przed ewentualnym nękaniem, czy nawet stalkingiem.
Rząd Zjednoczonej Prawicy pokazuje, że troska o bezpieczeństwo polskich rodzin to realne czyny i działania, a nie puste słowa. Po wprowadzeniu prawie dwa lata temu ustawy antyprzemocowej teraz poszerzamy jej zakres. Chcemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa ofiar na wszystkich obszarach. Rząd musi dbać o najsłabszych. W tym przypadku wymiar sprawiedliwości pokazuje swoją drugą twarz. To nie tylko organ surowo karzący przestępców, ale również instytucja, która troszczy się o poszkodowanych – mówi Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Wiceszef resortu sprawiedliwości ma nadzieję, że projekt trafi do sejmu jeszcze we wrześniu. Propozycje zmian w prawie zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Realne jest przegłosowanie ich przez parlamentarzystów jeszcze w tym roku. Aby ustawa antyprzemocowa 2.0 weszła w życie niezbędne będą m.in. odpowiednie szkolenia policjantów, funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej czy kuratorów. Ma to ułatwić okres vacatio legis trwający 6 miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy