reklama

Szkice, rysunki i akwarele trzech malarzy bialskich

Opublikowano:
Autor:

Szkice, rysunki i akwarele trzech malarzy bialskich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd czwartku, w Galerii Podlaskiej (ulica Warszawska 12), będzie można podziwiać wystawę twórczości trzech, nieżyjących już, malarzy bialskich:  Tadeusza Różyckiego, Ludwika Łotoży i Jerzego Styczyńskiego. Na wystawie prezentowane będą szkice, rysunki i akwarele ze zbiorów Bialskiego Centrum Kultury.

Tadeusz Różycki (1896 - 1973) - urodzony w Winnikach (pow. lwowski). Ukończył szkołę średnią we Lwowie, studia malarskie na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie.I Wojna Światowa przerywa studia. W 1917 r. wcielony do wojska austriackiego, walczył na froncie włoskim. W okresie niepodległości Polski służył w armii polskiej do 1921 roku. Studia uniemożliwia mu zła sytuacja materialna. Zostaje nauczycielem rysunku i robót ręcznych, początkowo w swoich rodzinnych stronach a od 1925 roku na Podlasiu.
1925 - 1933 - pracuje jako nauczyciel w Terespolu nad Bugiem, po 1933 - przenosi się do Białej Podlaskiej, uczy rysunku i malarstwa. W Białej tworzy cały cykl szkiców i akwarel, poświęconych miastu: zabytki, pejzaże „Starszy, szczupły mężczyzna przesiadujący niemal codziennie ze szkicownikiem, sztalugami i paletą w miejskim parku, albo na ulicach Białej”. Pracował w szkołach, w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej.
Zmarł 15 czerwca 1973 roku z paletą w ręku w Sopocie i tam został pochowany.
W 2006 roku odbyła się wystawa jego akwareli ze zbiorów Jolanty i Stefana Karasińskich w bialskim muzeum. Siostrzeńcem Tadeusz Różyckiego jest wybitny artysta prof. Kiejstut Bereźnicki.

Ludwik Łotoża (1900 - 1981) - podoficer mundurowy 83 pułku piechoty Wojska Polskiego do 1939 r. Przez lata mieszkał w Białej Podlaskiej przy ul. Narutowicza. Rysował i malował widoki miasta i okolicy. Zmarł w r. 1981 w Białej Podlaskiej.
Prace w zbiorach m.in. Muzeum Południowego Podlasia i Bialskiego Centrum Kultury oraz w zbiorach prywatnych.

Jerzy Styczyński (1933 - 1986) - urodził się w Brześciu nad Bugiem. Przez lata prowadził zakład szyldów i reklamy na ulicy Piłsudskiego. Tworzył dekoracje, scenografie do bialskich amatorskich teatrów. Zmarł 6 lutego 1986 w Białej Podlaskiej, gdzie jest pochowany.

Wystawa będzie czynna od czwartku (2 lipca) do 3 września codziennie w godzinach 8:30 - 16:30 (z wyjątkiem sobót) oraz w niedzielę w godzinach 11:00 - 17:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE