reklama

Ogólnopolski Dzień Transplantologii na bialskiej PSW

Opublikowano:
Autor:

Ogólnopolski Dzień Transplantologii na bialskiej PSW - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości26 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji. Z tej okazji 17 stycznia na bialskiej PSW odbędzie się wykład otwarty „Podziel się swoim sercem – ja jestem na tak, a Ty?”.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji w Polsce obchodzony jest co roku 26 stycznia. Jest to rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki wykonanego 26 stycznia 1966 roku w warszawskiej Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej. Narząd pobrano od kobiety, która doznała udaru mózgu. Przeczepiono ją młodej dziewczynie – dziewiętnastoletniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Cała operacja trwała zaledwie 57 minut.

Z tej okazji na Państwowej Szkole Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbędzie się wykład otwarty, zorganizowany pod hasłem „Podziel się swoim sercem – ja jestem na tak, a Ty?”. Na spotkanie zostali zaproszeni znakomici goście, dla których transplantologia to temat powszedni – lek. med. Jerzy Paluszkiewicz (szpitalny koordynator transplantacyjny) oraz Jan Mazurek (pacjent po przeszczepie). Znawcy dziedziny podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przeszczepów organów. Pomysłodawcą wydarzenia jest Studenckie Koło Naukowe „eRka”.  

Transplantologia, czyli inaczej przeszczepianie organów to metoda ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 r. pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. W ubiegłym roku wykonano 1536 przeszczepów organów od zmarłych dawców w Polsce. Do tego należy dodać 75 organów od żywych dawców. To rekordowy wynik w historii polskiej transplantacji. Z roku na rok liczba przeszczepów w Polsce rośnie. Dla porównania, w 2012 roku przeszczepiono 1610 narządów, a w 2007 roku zaledwie 962. Cieszy również fakt, że w 2013 roku do bazy Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej wpisano 659 nowych dawców. Tym samym liczba potencjalnych zarejestrowanych dawców wzrosła do 539 179.

Mimo, iż liczby są wysokie to na przeszczep czeka jeszcze spore grono osób. Ostatniego dnia 2013 roku w bazie Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczepienie było zarejestrowanych 1478 osób. Są to jedynie pacjenci zakwalifikowani do przeszczepu, z pominięciem chorych czasowo zawieszonych. Najwięcej potencjalnych biorców potrzebuje nowej nerki (906 osób), wątroby (133), a także serca (ponad 330). Niektórzy pacjenci wymagają przeszczepu dwóch organów (np. serca i nerek -  1 osoba, serca i płuc - 3, nerek i trzustki – 30).   

Wzrost liczby pobrań i przeszczepów narządów ukazuje pozytywne nastawienie Polaków do zagadnień związanych z transplantologią. Większość Polaków popiera idee przeszczepiania narządów – 96% .  Zaś 74 % Polaków deklaruje gotowość oddania własnych narządów do przeszczepu po śmierci. Co ciekawe, to mniej zwolenników transplantacji, niż w latach ubiegłych. W województwie lubelskim, aż 18% badanych nie zgadza się na przeszczepienie organów. Ponadto 75% badanych nie rozmawiało dotychczas ze swoimi bliskimi na temat „bycia dawcą”. Michał Feliksiak, analityk CBOS podkreśla, że: „Większość dorosłych deklaruje zgodę na oddanie narządów po śmierci, a także nie sprzeciwiałaby się ich pobraniu z ciała zmarłej osoby bliskiej pod warunkiem, że za życia nie zajmowała ona negatywnego stanowiska w tej sprawie. Problematyczna wydaje się wiedza na temat stanowiska osób bliskich w tej kwestii – większość Polaków nie zna opinii bliskich na ten temat i tylko nieliczni wiedzą, w jaki sposób prawo określa pobieranie narządów od zmarłych”.

 

Wykład otwarty „Podziel się swoim sercem – ja jestem na tak, a Ty?”

Termin: 17 stycznia 2014r., godz. 9.00 – 11.00

Miejsc: sala 142 Rektora, PSW

Wstęp wolny

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE