reklama
reklama

Monodram na podstawie "Konopielki" Redlińskiego w Klubie Kultury Scena

Opublikowano:
Autor:

Monodram na podstawie "Konopielki" Redlińskiego w Klubie Kultury Scena - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBialskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Kaziuk Kirelejson"na podstawie kultowej powieści Edwarda Redlińskiego "Konopielka". Monodram w wykonaniu Jerzego Kałdusia z Teatru Jednego Aktora w Lublinie będzie można zobaczyć już w najbliższą środę.
reklama

"Konopielka" Edwarda Redlińskiego to powieść obyczajowa przez wielu zaliczana do nurtu chłopskiego. Stanowi mistrzowski zapis konfrontacji mentalności dawnej wsi z cywilizacją miasta. Autor ukazuje w "Konopielce" obyczaje chłopskie z perspektywy jednego z członków społeczności wiejskiej, Kaziuka Bartoszewicza. Akcja powieści osadzona została w niewielkiej podlaskiej wiosce Taplary, gdzie rządzi zabobon i przywiązanie ludzi do tradycji i wiary ojców. W spokojny i uporządkowany rytmem przyrody świat pewnego dnia wkracza „nowe”. Perspektywa zmian budzi wśród mieszkańców strach i opór przed możliwością zachwiania starego ładu. Nie dostrzegają, że reformy mogłyby polepszyć ich byt.

Przemiany zaczynają się w momencie, gdy władze powiatu postanawiają przeprowadzić elektryfikację wsi i otworzyć w niej szkołę. Do Taplar przyjeżdża nauczycielka, która mimo tego, że jest delikatną miastową panienką, zupełnie burzy dotychczasowy porządek. Przynosi ze sobą miejskie obyczaje, które mieszkańcom wydają się dziwne, nieznane, a nawet śmieszne (bo jak można jeść widelcem każdy z własnego talerza).

Główna linia dramaturgiczna książki to próba ucieczki Kaziuka przed zniewalającym wpływem nauczycielki. Jej inność jednocześnie fascynuje i przeraża bohatera. "Uczycielka" - jak określa ją Kaziuk - nie daje mu spokoju od pierwszego zetknięcia, nie może uwolnić się od myślenia o niej. Samo jej istnienie w Taplarach doprowadza do tego, że Kaziuk przekracza kolejne wioskowe tabu: obala mit o złotym koniu, ścina święte rodzinne drzewo, zdradza żonę z nauczycielką. Wreszcie - wbrew całej wsi - łamie odwieczny obyczaj żniwny, co prowadzi do tragedii.

Autor "Konopielki" w kilka lat po ukazaniu się powieści w taki sposób motywował dramat głównego bohatera: "W przeciwieństwie do kultury przemysłowej, której podstawową zasadą jest postęp, czyli zmienianie tego, co było - kultura ludowa opiera się na poszanowaniu tego, co było. Ten cieszy się największym poważaniem sąsiadów, kto dokładniej i piękniej kultywuje obyczaj przodków'".

"Konopielka" w genialny sposób ukazuje relacje międzyludzkie, rodzinne, często dosyć patologiczne. Cała fabuła przybrana została w groteskę, która uwidocznia absurdalność panujących w Taplarach zabobonów. Powieść Redlińskiego stała się również inspiracją dla reżysera Witolda Leszczyńskiego. W 1981 roku "Konopielka" ukazała się na ekranach ze znakomitą kreacją Krzysztofa Majchrzaka w roli Kaziuka.

Już niedługo monodram na podstawie "Konopielki" Edwarda Redlińskiego będzie można zobaczyć w naszym mieście. Sztuka w wykonaniu Jerzego Kałdusia z Teatru Jednego Aktora w Lublinie zagości na deskach BCK Klubu Kultury Scena. Aktor za rolę w "Kaziuku Kirelejson" otrzymał między innymi nagrodę 33. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju.

Spektakl odbędzie się 5 lutego o godzinie 17.00 w BCK Klub Kultury Scena przy ul. Zygmunta Augusta 6.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama