Reklama

Reklama

Gm. Kodeń : Odkrywane bogactwo i urok Sugrów

Opublikowano: śr, 20 paź 2021 12:00
Autor:

Gm. Kodeń :  Odkrywane bogactwo i urok Sugrów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Kodeń powstaje rezerwat przyrody Sugry im. Janusza Szostakiewicza. W ten sposób upamiętniono przyrodnika, który zginął w tragicznym wypadku.

Reklama

We wrześniu weszło w życie zarządzenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Lublinie w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody Sugry imienia Janusza Szostakiewicza. Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, poinformował nas, że już od dawna trwały przygotowania do utworzenia tego rezerwatu.  Dr Hanna Wójciak z Zakładu Botaniki i Mykologii prowadziła badania roślinności obok Kodnia. Stwierdziła ona ok. 200 gatunków porostów nowych dla Lubelszczyzny, w tym liczne nowe stanowiska rzadkich roślin naczyniowych i grzybów. Już wcześniej opisała nowy dla nauki porost.

69 gatunków porostów

– Podczas opracowywania dotyczącego przygotowywanego rezerwatu Hanna Wójciak ustaliła, że w uroczysku rośnie porost: włostka Motyka Bryoria Motykana, która była już uznawana za wymarłą. To ewenement, że została znaleziona – mówi rzecznik.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że ekosystem rezerwatu jest bardzo bogaty w porosty i liczy obecnie 69 gatunków.

– O wysokich walorach porostów świadczy obecność 5 gatunków objętych ochroną ścisłą i 13 częściową, a także 17 gatunków z czerwonej listy. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność bardzo rzadkiej w skali kraju włostki Motyki Bryoria Motykana. Ponadto oznaczono tutaj 19 gatunków mszaków, w tym objęte ochroną częściową – wyjaśniają specjaliści.

Chronią, by nie zadeptać

Z zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska Arkadiusza Iwaniuka wynika, iż celem ochrony obszaru o powierzchni 44,23 ha jest zachowanie boru chrobotkowego Cladonio-Pinetum z licznymi gatunkami chronionymi, szczególnie porostami i mchami.

Wokół rezerwatu wyznaczona została otulina o powierzchni 31,18 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Chotyłów, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Rezerwat położony jest w leśnictwie Zabłocie, w uroczysku Sugry. Znajduje się 4,5 km na południe od miejscowości Kodeń, pomiędzy drogą Włodawa - Kodeń i rzeką Bug.

– Niestety, ograniczone będzie wejście na ten teren, gdyż chodzący tamtędy mogą niszczyć porosty i mszaki – wyjaśnia Paweł Duklewski.

Mała wioska rybacka

Sugry ponoć powstały jeszcze przed Kodniem, były małą wioseczką rybacką. Już jednak przed czterdziestoma laty nikt tam nie mieszkał. Stało jedynie kilka drewnianych, opuszczonych domów, osłoniętych krzewami, widniały pozostałości studni. To urokliwe miejsce ratował przed zapomnieniem wywodzący się z pobliskich Dołhobrodów wybitny malarz polski, prof. Stanisław Baj. Obserwował tam Bug z jednego miejsca przez ponad 20 lat oraz malował, jak żyje i zmienia się rzeka.

Wielkie zasługi Janusza Szostakiewicza

Rezerwatowi nadane zostało imię Janusza Szostakiewicza dla upamiętnienia postaci tragicznie zmarłego pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oraz w uznaniu dla jego działalności i poświęcenia na rzecz ochrony przyrody w północnej części województwa lubelskiego.

W woj. bialskopodlaskim był wojewódzkim konserwatorem przyrody. Zabiegał o utworzenie wielu rezerwatów, pomników przyrody oraz Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". Był współzałożycielem schroniska dla dzikich ptaków Ostoja w Woskrzenicach. Uczynił wiele na rzecz konserwacji starych drzew i ratowania ptaków drapieżnych.

W sierpniu 2011 r. zginął w wypadku samochodowym koło Międzyrzeca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.