Czym zajmuje się specjalista ds. e-commerce?

Opublikowano:
Autor:

Czym zajmuje się specjalista ds. e-commerce? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE E-commerce, czyli branża handlu elektronicznego, przeżywa obecnie swój największy rozkwit. Na rynku wciąż pojawiają się nowe e-sklepy i platformy sprzedażowe. Oznacza to więc, że często brakuje specjalistów, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę działań sprzedażowych i marketingowych, prowadzonych w sieci. Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się specjalista ds. e-commerce? Czytaj dalej!

E-commerce: jedna z najbardziej rozwojowych branż

Branża handlu elektronicznego, podobnie jak branża IT, jest bardzo perspektywiczna. To stale rozwijająca się dziedzina, w której każdy może spróbować swoich sił. Wielu inwestorów i właścicieli e-sklepów potrzebuje obecnie wsparcia w zakresie tworzenia i realizacji kampanii promocyjnych. Rośnie też popyt na usługi, związane z logistyką dostaw czy realizacją zamówień, dokonywanych w sieci.

Specjaliści ds. e-commerce należą do grona najbardziej poszukiwanych pracowników. Takie osoby mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, hybrydowo lub stacjonarnie. Dzięki elastycznym formom współpracy e-handel stale się rozwija. Wpływ na gwałtowną dynamikę rozwoju e-sprzedaży mają również inne czynniki, takie jak: upowszechnienie urządzeń mobilnych i internetu oraz konkurencyjność ofert produktów i usług, sprzedawanych online.

Jakie są podstawowe obowiązki specjalisty e-commerce?

Praca na stanowisku specjalisty ds. e-commerce nie należy do łatwych. To zajęcie dla osób, które potrafią myśleć analitycznie i kreatywnie, a także są samodzielne. Wielozadaniowość i praca pod wpływem stresu nie sprawiają im problemu. Do głównych obowiązków specjalisty ds. e-commerce należy bowiem realizacja działań marketingowych, logistycznych i sprzedażowych.

Oczywiście każda firma ma własną specyfikę i podział zadań działów e-commerce. W niektórych przedsiębiorstwach specjaliści e-commerce zajmują się całościową obsługą sprzedaży. W innych zaś podział zadań jest bardziej szczegółowy i obejmuje na przykład prowadzenie kampanii w social mediach czy monitorowanie efektywności prowadzonych działań. Dodatkowo też e-commerce specialist współpracuje z klientem e-sklepu i z zewnętrznymi firmami, odpowiedzialnymi za pozycjonowanie, logistykę czy dostawę sprzedażowych systemów IT.

Pozostałe zadania specjalistów ds. e-commerce

Pracownicy działów e-commerce często obsługują konta sprzedawców na platformach zakupowych i tworzą cykliczne strategie sprzedażowe. Zadaniem tych specjalistów jest też ciągłe badanie rynku, analiza potrzeb grup docelowych i kształtowanie rozpoznawanych marek. Specjalista do spraw e-handlu jest często również autorem contentu – treści sprzedażowych, publikowanych na stronach i w social mediach. Taka osoba tworzy grafiki lub treści (lub zleca ich wykonanie podmiotom zewnętrznym), optymalizuje je i zmienia pod kątem oczekiwań odbiorcy.

Wpisz w wyszukiwarkę hasło „praca Bydgoszcz” i sprawdź najnowsze oferty branży e-commerce

Obsługa kampanii sprzedażowych w e-commerce to również wszelkie działania, związane z monitoringiem branżowych trendów. Specjalista handlu elektronicznego śledzi i analizuje strategie konkurencji, by móc zaproponować nowe sposoby pozyskiwania klientów.

Podsumowanie

Zakres zadań na stanowisku specjalisty e-commerce jest bardzo szeroki i zróżnicowany. To praca dla osób odpornych na stres i gotowych na wyzwania. Obowiązki specjalistów handlu elektronicznego wiążą się zarówno z obsługą działań promocyjnych, jak i koordynacją całego procesu sprzedaży. Wielu specjalistów e-commerce zajmuje się tworzeniem contentu, pozycjonowaniem i testowaniem działania e-sklepów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy