Na wstępie warto nadmienić, że w kategorii „Budynek Mieszkalny” znajduje się zgłoszenie inwestycji z naszego miasta, domu wielorodzinnego ul. Jana II Kazimierza 2, 21-500 Biała Podlaska, oraz w kategorii „Obiekty Administracyjno- Biurowe, budynek administracyjny Urzędu Gminy Terespol Kobylany Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, 21-540 Małaszewicze
W dwunastu edycjach Konkursu zgłoszono ponad 650 inwestycji budowlanych z terenu Województw: Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Warmińsko - Mazurskiego a także ze Lwowa i Obwodu Lwowskiego, Łucka i Obwodu Wołyńskiego oraz z Białorusi, Litwy, Łotwy i Słowacji. Z roku na rok rośnie też liczba uczestników, nie wahających się poddać swoje osiągnięcia międzynarodowej próbie i krytyce. Otrzymane Kryształowe Cegły i Wyróżnienia wystawiają im najwyższe rekomendacje. Udział w Konkursie jest najlepszą liczącą się referencją.
Kryształowa Cegła, biorąc pod uwagę międzynarodowy zasięg, ilość edycji konkursu, jego uczestników, Patronów i Współorganizatorów stała się znakomitym instrumentem marketingowym a może narzędziem i docelowym produktem, budując jednocześnie wizerunek regionów.
Każda edycja Konkursu wieńczona jest publikacją wielojęzycznego Albumu, zawierającego opisy i dokumentację zdjęciowa zgłoszonych do Konkursu obiektów, co pozwala to na szeroką promocję dokonań inwestycyjnych ich autorów. W Uroczystej Gali podsumowującej XII edycję Konkursu, która odbyła się 7 grudnia 2012 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, uczestniczyło ponad 500 osób, w tym Ambasadorowie, Konsulowie i inni przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Głównym celem jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego, poprzez:
- Wdrażanie prorozwojowej polityki mieszkaniowej i budowlanej na rzecz regionów po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, w wymiarze twórczego wykorzystania wiedzy architektów, konstruktorów i kadry inżynieryjno-technicznej z ich znajomością nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych.
- Podniesienie jakości przestrzeni zabudowy, wprowadzanie nowych myśli w kształtowaniu ładu i porządku urbanistycznego.
- Promowanie znaczenia architektury, inicjatyw w odzyskiwaniu i renowacji zasobów budowlanych.
- Podnoszenie standardu obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej z zachowaniem zabytkowej zabudowy - istotnych dla stanu dziedzictwa kulturowego i historycznego.
- Wspieranie i popularyzacja inicjatyw na rzecz rewitalizacji, modernizacji i adaptacji do współczesnych potrzeb obiektów zabytkowych poprzemysłowych.
- Wzrost świadomości ekologicznej uczestników procesu inwestycyjnego.
- Wdrożenie i promowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, związanych z budownictwem energooszczędnym, upowszechniającym odnawialne źródła energii.
- Wyłanianie wyróżniających się pod względem architektonicznym i funkcjonalnym obiektów zgłoszonych do konkursu i nagrodzenie ich realizatorów ( inwestor, biuro projektowe i wykonawca ).
- Doskonalenie wizerunku, wzmacnianie konkurencyjności i wyrazistego oblicza regionów po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.
W związku z dużym zainteresowaniem i licznymi prośbami o przesunięcie terminu nadsyłania zgłoszeń do udziału w XIII edycji konkursu "O Kryształową Cegłę..." termin został wydłużony do 21 października 2013 r
Wręczenie prestiżowych nagród i wyróżnień tegorocznej edycji nastąpi podczas Uroczystej Gali, która odbędzie się w grudniu 2013 roku w Lublinie.
Tak prezentuje się cała lista zgłoszonych obiektów:
KATEGORIA 1 - Budynki Mieszkalne
Budynek Mieszkalny ul. Jana II Kazimierza 2, 21-500 Biała Podlaska
KATEGORIA 2 - Budynki Mieszkalno - Usługowe
Osiedle „Słoneczne Piaski” ul. Ceglana 5,7; ul. Sosnowa 8, 24-100 Puławy
KATEGORIA 3 - Obiekty Usługowo - Przedszkolne i Szkolne
Żłobek i Przedszkole ul. Koleśnika 13, Brześć – Białoruś
KATEGORIA 5 - Obiekty Hotelowo - Konferencyjne
Kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy „Żurawliny” wieś Mokre, Prużański Okręg, Obwód Brzeski, Białoruś
KATEGORIA 6 - Obiekty Administracyjno - Biurowe
1. Budynek administracyjny Urzędu Gminy Terespol Kobylany Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, 21-540 Małaszewicze
2. Centrum Usługowo – Biurowe Kaskada ul. W. Chodźki 27, 20-093 Lublin
KATEGORIA 7 - Obiekty Przemysłowe - Infrastrukturalne
Zachodnia Obwodnica miasta Brześcia – I etap Brześć – Białoruś
KATEGORIA 9 - Obiekty Użyteczności Publicznej
Drogowe Przejście Graniczne w Budomierzu Budomierz, 37-625 Krowica Holodowska
Patronat nad konkursem objęli także:
Marszałek Województwa Lubelskiego
Pan Krzysztof Hetman
Wojewoda Lubelski
Pani Jolanta Szołno-Koguc
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej
Minister Sławomir Nowak
Prezydent Miasta Białystok
Pan Tadeusz Truskolaski
Prezydent Miasta Lublin
Pan Krzysztof Żuk
Marszałek Województwa Podlaskiego
Pan Jarosław Dworzański
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Pan Władysław Ortyl
Prezydent Miasta Rzeszowa
Pan Tadeusz Ferenc
Prezydent Miasta Biała Podlaska
Pan Andrzej Czapski
Gubernator Obwodu Lwowskiego
Wiktor Wiktorowicz Szemczuk
Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie
Pan Iwan Hrycak
Konsul Republiki Białoruś
Pan Aleksander Łozicki
Gubernator Obwodu Wołyńskiego
Pan Borys Klimczuk
Na pewno poinformujemy czytelników o wynikach i nagrodach przyznanych przez Kapitułę Konkursu. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin