Oczko wodne na balkonie

Opublikowano:
Autor:

Oczko wodne na balkonie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Mieszkasz w bloku i brakuje Ci szemrzącego wesoło strumyka, stawu bądź innego zbiornika wodnego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Oczko wodne na balkonie to jeden z najprostszych sposobów na trochę wody w centrum miasta. Każdy akwen wymaga trochę pracy, jednak bez większych problemów dasz radę je przygotować. Jak stworzyć oczko wodne na balkonie? Podpowiadamy! //

Zbiornik na oczko wodne

Oczko wodne, które umieścimy na balkonie, może mieć powierzchnię maksymalnie 1m2 i pojemność wahającą się od 50 do 200 litrów. Stworzyć można je w pojemniku z kamienia, metalu bądź drewna - nada się każdy szczelny przedmiot, nawet beczka po piwie bądź metalowa wanna. Jeżeli wydaje nam się, że wybrany przez nas pojemnik nie jest dostatecznie szczelny, warto wspomóc się folią (jest przydatna zwłaszcza w przypadku metalowych pojemników, ponieważ zapobiega ich korozji). Wybrany zbiornik powinien być także dość głęboki (minimum 30 cm). Najpopularniejsze mini oczka wodne umieszczone są w starych beczkach, wiadrach bądź garnkach.

Wykonanie oczka wodnego

Poza pojemnikiem potrzebny będzie również grunt np. żwir, kamienie bądź inne podłoże zakupione w sklepie akwarystycznym. Bardzo ważna jest pompa fontannowa, która natlenia wodę i wspomaga prawidłowy rozwój roślin. Jej niezwykle ważną funkcją jest także zniechęcanie komarów do składania jaj w zbiorniku. W końcu najgorsze co można nas spotkać to chmara owadów po wyjściu na balkon! Idealne pompy ma w swoim asortymencie firma AQUAEL. Ich pompy do oczek wodnych są energooszczędne, wyjątkowo trwałe (dzięki ceramicznej osi), a także wygodne w użytkowaniu i łatwe do podłączenia. Aby obsadzić oczko wodne na balkonie, wystarczy kilka roślin. Najciekawiej będą wyglądać miniaturowe lilie wodne bądź hiacynty wodne. Na obrzeżach zbiornika warto posadzić sit bądź drobny tatarak. Jeżeli mamy trochę większy zbiornik, możemy pomyśleć o roślinach pływających typu azola karolińska bądź topian.

Pielęgnacja oczka wodnego

Oczko wodne na balkonie należy traktować podobnie jak akwarium - trzeba je na bieżąco czyścić i wymieniać część wody. Duże oczko wodne nie wymaga tak wiele zachodu, ponieważ można w nim stworzyć równowagę biologiczną (duża ilość roślin w oczku wodnym usuwa fosforany, azot itd.). Rośliny pomagają więc przy samooczyszczaniu się wody. Małe oczko wodne potrzebuje wsparcia - najlepszy będzie mały filtr. W ten sposób rzadziej będziemy czyścić nasz akwen. Filtry do oczka wodnego również można znaleźć na stronie firmy AQUAEL. Życzymy powodzenia!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE