Reklama

Nasza strefa biedy podatkowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Terespol

Nasza strefa biedy podatkowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Szokuje ranking gmin Portalu Samorządowego, gdyż wśród 341 najuboższych w kraju, aż 83 leży w woj. lubelskim. Najwyższe, bo 198. miejsce w kraju zajmuje gm. Terespol. Nieźle wypadły też miasta Biała Podlaska (863 miejsce), Terespol (1009) i Międzyrzec (1163) oraz gmina Zalesie (1039).

Ostatnio Portal Samorządowy opublikował, opierając się na wykazie Ministerstwa Finansów, dane o dochodach podatkowych gmin za 2017 r. Resort podliczył m.in.dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT. W rankingu przeliczono je na mieszkańca.

Najzamożniejszą gminą w Polsce pod względem dochodów jest Kleszczów (pow. bełchatowski), na głowę przypada tam aż 31 910,49 zł. Najuboższą gminą jest Potok Górny (pow. biłgorajski) z dochodem 406,76 zł per capita (na osobę). Średnia dla kraju wynosi 1790,33 zł.

W tym zestawieniu Portalu Samorządowego najlepsze miejsca z naszego województwa zajmują: gm. Puchaczów: 7 miejsce w kraju, miasto Puławy - 165. miejsce i gmina Terespol 198.

Z powiatu bialskiego nieźle wypadają też: gm. Zalesie (1039 miejsce) miasto Międzyrzec (1163), Wisznice (1723) i Janów Podlaski (1843).

Najniżej w rankingu spośród gmin pow. bialskiego uplasowały się: Tuczna (2424 miejsce na wszystkich 2478 podanych jednostek), Leśna Podlaska (2400), Drelów (2347) i Kodeń (2327) oraz Piszczac 2310.

 Janosikowe nie grozi

Zapytaliśmy Krzysztofa Iwaniuka, wójta terespolskiej gminy, o to, czy jego gminie nie grożą, z racji znaczących dochodów, dopłaty (tzw. janosikowe) do budżetu państwa, zamiast otrzymywania subwencji (tak było przed kilkoma laty, gdy ten nadbużański samorząd otrzymał paroletnie wyrównanie podatków ze spółki kolejowej PKP).

Wójt odparł, iż nie ma takiego zagrożenia.

- Problem był przez dwa lata. Później wróciliśmy do normy. Mamy dopiero czwarty pod względem wielkości budżet w powiecie – mówi z uśmiechem. Wyjaśnia, iż wysoka średnia dochodów na mieszkańca wiąże się z niewielką liczbą ludności w gminie. Kiedyś było 8,5 tys. mieszkańców, a obecnie jest 6,7 tys.

 

(...)

 

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE