Dotyk jest jednym z największych i najważniejszych systemów zmysłowych. Pełni funkcję obronną, daje informacje o naszym ciele, pomaga w kształtowania schematu ciała, odgrywa rolę w planowaniu ruchu oraz wpływa na koncentrację uwagi.
Niemowlęta za pomocą zmysłu dotyku odbierają ponad 80% bodźców z otoczenia, w ten sposób poznają otaczający świat. Niemowlaki uwielbiają być głaskane, przytulane. Okazuje się, że czuły dotyk usprawnia działanie takich układów jak: układ oddechowy, krążenia i odpornościowy. Dzieci, które są częściej przytulane i głaskane przez rodziców szybciej przybierają na wadze (szczególnie wcześniaki), są spokojniejsze.
Dotyk stymuluje układ nerwowy. Przyspiesza on dojrzewanie neuronów i rozbudowę połączeń pomiędzy nimi. Stwierdzono, że pomiędzy 3 a 7 rokiem życia dochodzi do mielinizacji najbardziej istotnych struktur mózgu. Jest to okres intensywnych zmian w rozwoju psychoruchowym dziecka. W tym czasie rozwija się sfera społeczna, emocjonalna, poznawcza, komunikacja - mowa czynna oraz kształtują się relacje dziecka z otoczeniem. W tym okresie rodzice powinni pamiętać o dostarczaniu dziecku jak największej ilości bodźców o zróżnicowanym charakterze. Zaleca się zabawy z dzieckiem tj.: przygniatanie, przeciskanie się, baraszkowanie, turlanie. Dobre efekty przynoszą różne "masażyki" oraz przytulanie dziecka.
Rodzice przytulając dziecko przekazują mu swoje pozytywne emocje, a dziecko uczy się w ten sposób pogodnego nastawienia do świata.
Zatem, Drodzy Rodzice, zapewniajmy naszym dzieciom rozwój bodźców sensorycznych, w szczególności pamiętając o dobroczynnej roli zmysłu dotyku.
Beata Tyszkiewicz-Gromisz, Członek Stowarzyszenia Dbamy o Mamy, Fizjoterapeuta, Terapeuta Integracji sensorycznej.