Każda kobieta będąca w ciąży w różnym stopniu doświadczała nudności, zgagi czy zaparć. Odczuwała bóle brzucha, głowy czy kręgosłupa. Skarżyła się na żylaki i hemoroidy. Jej analizy krwi pokazywały niedokrwistość. Wszystkie przyszłe mamy borykają się w mniejszym lub większym stopniu z przyrostem wagi, który nie tylko może skutkować tak niebezpiecznymi powikłaniami jakimi jest cukrzyca ciążowa, ale także, co jest również bardzo istotne, obniża poczucie własnej wartości ze względów na estetykę ciała kobiety.
Wielu z tych przykrych dolegliwości można uniknąć podejmując odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. Oczywiście taka aktywność skierowana jest do kobiet z ciążą niezagrożoną. Odpowiednio dobrany, regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Powoduje wzrost poziomu hematokrytu we krwi przyszłej mamy, co ma ogromny wpływ na efektywność dotlenienia dziecka, które "nosi pod sercem". Nie bez znaczenia jest pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na efektywność wentylacji płuc, co z kolei zapobiega dusznościom. Poprawa efektywności działania układu oddechowego przyczynia się również do lepszego dotlenia tak ciężko pracujących mięśni w trakcie porodu, co zapobiega znacznemu zakwaszeniu organizmu a to z kolei łagodzi odczucie zmęczenia.
Wysiłek fizyczny ma ogromny wpływ na kondycję całego układu mięśniowego przez poprawienie napięcia i elastyczności wszystkich partii mięśni. To z kolei wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała (utrzymanie równowagi). Zapobiega bólom kręgosłupa. Przeciwdziała powstawaniu hemoroidów i rozstępom skóry.
Nie bez znaczenia dla organizmu kobiety są zmiany w masie ciała. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny zapobiega nadmiernemu rozrostowi masy ciała. Wywołuje pozytywne zmiany w gospodarce lipidowej organizmu przyszłej mamy przez obniżenie poziomu lipidów (tłuszczów) w osoczu krwi szczególnie "złej frakcji" cholesterolu (LDL-cholesterol). Wysiłek fizyczny przez zapobieganie nadmiernemu przebieraniu na wadze oraz przez pozytywny wpływ na metabolizm węglowodanów, w tym metabolizm insuliny (główny hormon regulujący poziom glukozy) ma ogromy wpływ w profilaktyce tzw. cukrzycy ciążowej (zespół zaburzeń metabolicznych, które manifestują się głównie podwyższonym poziomem glukozy w osoczu krwi).
Wysiłek fizyczny pozwala utrzymać w dobrej kondycji organizm mamy i jej nienarodzonego dziecka przez:
- wzrost siły i elastyczności mięśni,
- zapobieganie nadmiernemu przyrostowi masy ciała,
- obniżenie ryzyka pojawienia się cukrzycy ciążowej,
- obniżenie ryzyka pojawienia się zatrucia ciążowego,
- obniżenie zawartości lipidów w osoczu krwi matki (LDL-cholesterolu),
- obniżenie ryzyka wystąpienia bezsenności,
- obniżenie ryzyka wystąpienia depresji.