Jakich formalności należy dopełnić, zawierając umowę na OC pojazdu? Sprawdź

Opublikowano:
Autor:

Jakich formalności należy dopełnić, zawierając umowę na OC pojazdu? Sprawdź - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele pojazdów. Chociaż formalności nie są skomplikowane, należy pamiętać o dopilnowaniu kilku kwestii. Co jest najważniejsze?

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy samochód musi posiadać ważną polisę OC pojazdu. Zawarcie umowy z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym nie jest skomplikowane – wystarczy tylko kilka podstawowych dokumentów.

Dokumenty wymagane przy podpisywaniu umowy na OC pojazdu
O ile przy kalkulowaniu składki na obowiązkowe ubezpieczenie auta nie ma konieczności dostarczania dokumentów, o tyle przy podpisywaniu umowy na polisę należy stawić się z ich kompletem.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają m.in.: 

  • dowodu osobistego – potwierdzającego tożsamość oraz wiek kierowcy,
  • prawa jazdy – pozwalającego ocenić doświadczenie właściciela auta w zakresie kierowania pojazdem,
  • dowodu rejestracyjnego – dającego dostęp do wielu informacji o ubezpieczanym samochodzie,
  • obecnej polisy (jeśli właściciel taką posiada) lub zaświadczenia o dotychczasowym przebiegu ubezpieczenia – pozwala to na wykazanie aktualnych zniżek kierowcy.
Jeżeli samochód ma więcej niż jednego właściciela, wówczas koniecznością jest przedstawienie danych osobowych i adresowych wszystkich osób.

Wyżej wymienione dokumenty są podstawą do oszacowania ryzyka ubezpieczeniowego, a co za tym idzie – wyliczenia wysokości składki.

Podpis i uregulowanie należności

Kiedy ubezpieczyciel przygotuje umowę, ubezpieczający musi ją tylko podpisać. Warto jednak mieć świadomość, że sam podpis wcale nie świadczy o zawarciu umowy. Aby do tego doszło, konieczne jest opłacenie składki w wyznaczonym terminie – tylko wtedy umowa na OC pojazdu uznawana jest za ważną.

Nowa umowa nie zawsze z tym samym ubezpieczycielem  

Chcąc zawrzeć nową umowę na OC pojazdu, nie trzeba podpisywać jej z dotychczasowym ubezpieczycielem. Jeżeli oferty pozostałych firm ubezpieczeniowych są bardziej konkurencyjne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopełnić formalności z innym towarzystwem. Warto pamiętać, że na porównaniu ofert i wyborze tej najkorzystniejszej można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Przy zmianie ubezpieczyciela nie są wymagane inne, dodatkowe dokumenty. I w tym przypadku należy zgłosić się z dowodem rejestracyjnym, prawem jazdy, dowodem osobistym, obecną polisą i ewentualnie umową kupna-sprzedaży pojazdu.

Żaden właściciel pojazdu nie może sobie pozwolić na przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej. Dlatego – w momencie wygasania aktualnej polisy lub przy zakupie nowego auta – należy jak najszybciej dopełnić formalności z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE